Hlavní navigace

Výpověď

  • (neregistrovaný) 78.80.144.---

    12. 2. 2014 10:10

    Dobrý den, chci se zeptat, zaměstanec soustavně porušuje pracovní kázeň,(pozdě přichází nebo brzy opouští pracoviště), můžeme mu dát výpověď okamžitou na základě dopisu o porušování pracovní kázně, nebo musíme dát výpověď ve lhůtě 2 měsíců. A další problém, dnes šla k lékaři pro neschopenku. Můžu jí dát výpověď za 14 KD, nebo až jí skončí celá nemoc? Děkuji moc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 2. 2014 10:25

      pája

      Re: výpověď
      nedělejte nic, nechte to k řešení někomu, kdo zná ZP.
      -prac. kázeň neexistuje
      -okamžitá výpověď neexistuje

      - za vámi uvedené porušování povinností lze dát výpově´d dle § 52 g), pokud to zam-tel vyhodnotí jako závažné porušování, tak bez písemného upozornění, pokud jako soustavné méně závažné porušování, tak musí předcházet písemné upozornění, pak teprve výpověď.

      zákaz v ýpovědi viz § 53 ZP

    • 12. 2. 2014 10:35

      lila (neregistrovaný) 78.80.144.---

      Re: výpověď
      Dobře podle §52g), to znamená za 2 měsíce od dneška, ale když bude marodit ode dneška, tak to můžu napsat až za 14 dní po ochanné době, že?

    • 12. 2. 2014 10:53

      annn (neregistrovaný) 77.242.95.---

      Re: výpověď
      na záložkách vpředu 2. záložka jsou zákony, najeďte si na zákoník práce a načtěte.

    • 12. 2. 2014 15:25

      pája

      Re: výpověď
      ne, nyní můžete max. jak jsem psal dát upozornění, záleží na hodnocení zam-tele(viz výše) a pak teprve výpověď. Tu nemůžete dát v době DPN,až po skončení.Pokud dáte výpověď ještě v únoru, tak 2 měs.VD skončí 30.4.14.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).