Hlavní navigace

Obrat pro registraci k DPH, došlá platba

• (neregistrovaný) 195.250.143.---

12. 2. 2014 13:34

Dobrý den, prosím o osvětlení, prohledal jsem celou diskuzi a podobný případ jsem nikde neviděl řešený. Do obratu pro účely registrace k DPH se zahrnují vystavené faktury za 12 po sobě jdoucích měsíců, bez ohledu na to, zda byly uhrazeny nebo ne. Současný limit je 1 milion Kč

Nyní konkrétní případ. Obrat za posledních 12 měsíců činí 850 tisíc Kč, na účet dojde platba za fakturu, která byla vystavena před 15 měsíci ve výši 200 tisíc Kč.

Bude limit překročen (platba se do obratu započte), nebo překročen nebude (pohledávka byla do obratu započtena v době vystavení) ?

Děkuji všem. Jarda

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 2. 2014 13:50

alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

Re: Obrat pro registraci k DPH, došlá pl
      Tak si spočítejte obrat postupně dle fakturace. Počítá se "plovoucí lhůta"
      12 měsíců např. 8/12- 7/2013, 9/2012-8/2013, 10/2012-9/2013 z úplat (tedy to co měl plátce dostat z fakturace). Mám obavu, že jste mohl překročit i dřív.

• 12. 2. 2014 13:56

Jaroslav Horák (neregistrovaný) 195.250.143.---

>>Dobrý den, prosím o osvětlení, prohledal jsem celou
      >>diskuzi a podobný případ jsem nikde neviděl řešený.
      >>Do
      >>obratu pro účely registrace k DPH se zahrnují
      >>vystavené
      >>faktury za 12 po sobě jdoucích měsíců, bez ohledu na
      >>to, zda byly uhrazeny nebo ne. Současný limit je 1
      >>milion Kč
      >>
      >>Nyní konkrétní případ. Obrat za posledních 12 měsíců
      >>činí 850 tisíc Kč, na účet dojde platba za fakturu,
      >>která byla vystavena před 15 měsíci ve výši 200 tisíc
      >>Kč.
      >>
      >>Bude limit překročen (platba se do obratu započte),
      >>nebo překročen nebude (pohledávka byla do obratu
      >>započtena v době vystavení) ?
      >>
      >>Děkuji všem. Jarda

>Tak si spočítejte obrat postupně dle fakturace. Počítá
      >se "plovoucí lhůta"
      >12 měsíců např. 8/12- 7/2013, 9/2012-8/2013,
      >10/2012-9/2013 z úplat (tedy to co měl plátce dostat z
      >fakturace). Mám obavu, že jste mohl překročit i dřív.

Obrat dle fakturace je počítán průběžně každý měsíc vždy za posledních 12 měsíců, tržby jsou v hotovosti. Jedná se mi výlučně o došlou "starou" pohledávku převodem na účet, zda se započte, nebo ne. Vznik této pohledávky je za hranicí 12 měsíců.

• 12. 2. 2014 14:35

alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

Ne, pokud jste ji měl někde v pohledávkách a a pohledávka byla průběžně počítána do obratu, pak její zaplacení na to nemá vliv.

• 12. 2. 2014 14:43

Děkuji za potvrzení, jsem téhož názoru, ale jistotu jsem nenabyl ani po prostudování zákona. Ano, faktura byla evidována jako pohledávka a v době vystavení byla započtena do obratu.

Po prostudování zákona jsem došel ke stejnému závěru jako Vy, ovšem na mnoha stránkách daňových poradců je uváděno, že je nutno přičíst ještě veškeré došlé úhrady, což mne dokonale zmátlo.

• 12. 2. 2014 15:05

. (neregistrovaný) 77.240.103.---

Jak staré byly informace na internetu? V průběhu času docházelo ke změnám. Chce to si článek přečíst a jít se hned podívat na platná znění zákonů. :-)

• 12. 2. 2014 15:19

Ano, vím že se to měnilo, tuším z roku 2008 na rok 2009 ? Dřív se do obratu počítaly v DE pouze příjmy, pak se smazal rozdíl v posuzování těch kdo vedou účetnictví a těch kdo nevedou a obrat se definuje v podstatě stejně všem.

Vždy se držím zákona, ale ještě si vyhledám různé články na to téma a snažím se najít maximum informací. Skutečně najdete hodně článků i na stránkách daňových poradců, které jsou max dva roky staré a i když už uvádějí odkazy na platné § zákona, stejně přičítají veškeré došlé platby. Panuje to v tom asi obecně dost nejasností. Také jsem znejistěl. Děkuji za reakci.

• 12. 2. 2014 18:58

. (neregistrovaný) 77.240.103.---

Tak po odpovědi paní Alen1 si už můžete být 100% jistý
      Hezký večer

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).