Hlavní navigace

Pohřešovaná OSVČ - jak postupovat?

 • (neregistrovaný) 212.109.189.---

  12. 2. 2014 20:38

  Dobrý večer,

  moc vás prosím o radu. Jak se má postupovat v případě, kdy je OSVČ pohřešovaná? Jedná se o mladého muže, který měl a asi má pořád psychické problémy, nějakou dobu byl hospitalizovaný na psychiatrii a nyní mi jeho manželka psala, že je pohřešovaný, jestli za něj může vyřešit daně?

  Já vůbec nevím, jak v takovém případě postupovat.

  A když byl na té psychiatrii (nejspíš ani neplatil zálohy na nemocenské pojištění), bude muset i za ten měsíc (měsíce) platit zálohy? Nebo se zálohy platit nemusí jen v případě, že je OSVČ po celý měsíc v PN ale podmínkou je platit nemocenské pojištění?

  Velice děkuji všem za reakce.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 2. 2014 22:36

   P.C. (neregistrovaný) 84.242.91.---

   Re: Pohřešovaná OSVČ - jak postupovat?
   Doporučuji toto (ale nemusí to být správný postup):
   Pokud manželka zná stav příjmů a výdajů v loňském roce, ať sestaví daňové přiznání, odnese ho na finanční úřad a zaplatí daně. Je to jednodušší, než žádat o odklad z důvodu nemoci, pohřešování atd. Daním se člověk nevyhne a někdo nakonec zaplatit musí. Na daně je čas do konce března.
   Na okresní správu sociálního zabezpečení je také třeba podat přehled o příjmech a výdajích a doplatit dlužné sociální pojištění. Dluhy je třeba zaplatit co nejdříve, protože penále naskakuje velmi rychle.
   Na zdravotní pojišťovně totéž.
   Jak se platí v případě nemoci nebo pohřešování by tam měli umět poradit a rovněž vědí, jakými doklady to prokázat. Zálohy se nejspíš nemusí platit v případě, že je OSVČ celý měsíc v neschopnosti.
   Úplně nejdříve zvažte, zda nebude lepší živnost přerušit (na živnostenském úřadě) a zajít manžela zaregistrovat na pracovní úřad...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).