Hlavní navigace

Zúčtování daně

 • (neregistrovaný) 94.125.219.---

  13. 2. 2014 10:46

  Dobrý den,

  mohla bych požádat o vyjasnění problematiky roční zúčtování daně. Jsem doposud studentkou a když jsem si četla nějaké příspěvky, chtěla bych požádat zda byste mi pomohli v překonání a porozumění této problematiky,ať při zkoušce vím o čem mluvím :-) Když si zaměstnanec požádá u svého zaměstnavatele o roční zúčtování, zaměstnanec mu provedení nějaké vypočítání daně, zda nemá například nárok na vrácení daně a pod?Pokud má nějaké odečitatelné položky, tak doloží potřebné doklady...a ten zaměstnavatel se k tomu jak následně postaví? Odesílá to vyúčtování na finanční úřad?A ten pak na účet zaměstnance případné peníze vrátí?Nebo jaký je cyklus nebo postup této věci. Moc Vám děkuji za trpělivost a vysvětlení.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 2. 2014 10:53

   RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

   Re: Zúčtování daně
   pokud zaměstnanec požádá o roční zúčtování(RZD) zaměstnavatele, musí mu doložit vše, co chce v rámci RZD uplatnit (pojistky,úroky..). Téměř vždy k nějaké vratce daně dospěje, protože v průběhu roku se daňový základ zaokrouhluje na stokoruny nahoru, zatímco při RZD dolů. Zaměstnavtel tedy spočítá, vytiskne si výpočet RZD a založí u sebe pro případnou kontrolu FÚ. Nikam dále neodesílá, přeplatek na dani vyplatí sám (poníží si o to měsíční odvody, někdy i v několika měsících). Souhrnnou částku z RZD následně uvede ve vyúčtování daně, které se posílá začátkem následujícího roku na FÚ.

  • 13. 2. 2014 11:00

   školačka (neregistrovaný) 94.125.219.---

   Re: Zúčtování daně
   Aha..moc děkuji!A ještě se zeptám např. když za mnou přišla sestra,zda může a jak uplatnit,koupila s přítelem byt a přišlo jim potvrzení o poskytnutí překlenovacího úvěru ze staveb. spoření a tam vyčísleny úroky např. 6000,- a byl tam ještě uveden její přítel jako další účastník smlouvy. Dají tedy potvrzení zaměstnavateli a ten jim toto přičte v tom RZD a následně pak vrátí částku, která mu vyšla v tomto zúčtování?A mohou si to tak vůbec uplatnit oba nebo jen jeden, když to zaplatili jakoby oba?

  • 13. 2. 2014 11:09

   . (neregistrovaný) 77.240.103.---

   Re: Zúčtování daně
   Buď jeden, nebo každý polovinu
   Důležité -
   - vlastnictví bytu (na koho je byt napsaný)
   - na koho je úvěr napsaný (ne spoluručitel)
   - na co přesně byl úvěr poskytnut
   - zda stačí požádat o roční zúčtování daně svého zaměstnavatele do 15.2., resp. 17.2.2014

  • 13. 2. 2014 11:18

   školačka (neregistrovaný) 94.125.219.---

   Re: Zúčtování daně
   Oni to mají na polovinu ten byt, byl poskytnut na koupi a modernizaci bytu. Myslím, že to mají tak,že jedna smlouva je napsána na sestru, kde je uvedeno jméno přítele jako spoludlužník a naopak. V tom případě by to tedy mohl uplatnit jen jeden z nich?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).