Hlavní navigace

Zaměstnanecké benefity

  • (neregistrovaný) 37.188.236.---

    14. 2. 2014 7:43

    Dobrý den, jsem zaměstnanec. Zaměstnavatel nám dává čtvrtletní odměny formou bodů za které pak můžeme čerpat benefity. Zaměstnavatel mám za to nestrhává žádnou daň a sociální a zdravotní pojištění. Je to v pořádku?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 2. 2014 7:49

      jinka (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: Zaměstnanecké benefity
      Pro Vás určitě.
      Jsou i benefity, které nepodléhají dani, soc .a zdrav.

    • 14. 2. 2014 8:10

      Drahuška (neregistrovaný) 93.153.101.---

      Re: Zaměstnanecké benefity
      Prosím, kde je řečeno, že nemusím z benfitů nic platit. Je to v nějakém zákoně? O jaké benefity se jedná? Omlouvám se, za hloupý dotaz, ale daním nerozumím a nerada bych to měla špatně a ráda bych to viděla černé na bílém. Děkuji

    • 14. 2. 2014 8:21

      jinka (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: Zaměstnanecké benefity
      Z některých benefitů
      najdete v zákoně o dani z příjmu §6
      u vás půjde pravděpodobně o
      odstavec 9
      d) nepeněžní plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnancům z fondu kulturních a sociálních potřeb,6a) ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, ve formě možnosti používat rekreační, zdravotnická a vzdělávací zařízení, předškolní zařízení, závodní knihovny, tělovýchovná a sportovní zařízení nebo ve formě příspěvku na kulturní pořady a sportovní akce; jde-li však o poskytnutí rekreace včetně zájezdů, je u zaměstnance z hodnoty nepeněžního plnění od daně osvobozena v úhrnu nejvýše částka 20 000 Kč za kalendářní rok. Jako plnění zaměstnavatele zaměstnanci se posuzuje i plnění poskytnuté pro rodinné příslušníky zaměstnance,

    • 14. 2. 2014 8:37

      Drahuška (neregistrovaný) 93.153.101.---

      Re: Zaměstnanecké benefity
      Moc Vám děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).