Hlavní navigace

Osobní majetek v podnikání a DPH

  • (neregistrovaný) 90.182.167.---

    14. 2. 2014 9:33

    Dobrý den,

    chci se zeptat:

    1) Podnikatel jako OSVČ má pozemek v osobním vlastnictví (mají na něm postavený dům, kde bydlí), ale provozuje na něm farmu, kterou vede v účetnictví. Jak máme v tomto případě postupovat?

    2) Na tomto pozemku se staví menší hospodářská budova, která však bude využívána částečně pro osobní potřebu a částečně pro podnikání. Jak na tohle z hlediska nákladů a DPH?

    Mockrát děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 17. 2. 2014 9:11

      annn (neregistrovaný) 77.242.95.---

      Re: Osobní majetek v podnikání a DPH
      >Dobrý den,
      >
      >chci se zeptat:
      >
      >1) Podnikatel jako OSVČ má pozemek v osobním
      >vlastnictví (mají na něm postavený dům, kde bydlí), ale
      >provozuje na něm farmu, kterou vede v účetnictví. Jak máme v
      >tomto případě postupovat?
      >
      >2) Na tomto pozemku se staví menší hospodářská budova,
      >která však bude využívána částečně pro osobní potřebu
      >a částečně pro podnikání. Jak na tohle z hlediska
      >nákladů a DPH?
      >
      >Mockrát děkuji za odpověď.

      náklady poměrnou částí, nákladů půjde jenom podíl třeba podle plochy, který se využívá pro podnikání. Plocha budovy 100 m2
      pro podnikání 60 m2. Pak všechny náklady poměrem 60/100.

      Z hlediska DPH je to obdobné § 75 zákona o dani z přidané hodnoty.
      Např. opravujete již hotovou budovu faktura za opravu 12100 Kč. Pak DPH, které si uplatníte bude 2100*60/100 zbytek do nedaňových nákladů, neboť tato část se vztahuje k prostorům, které užívá soukormě.
      >

    • 18. 2. 2014 9:12

      KatkaM (neregistrovaný) 90.182.167.---

      Re: Osobní majetek v podnikání a DPH
      Dobrý den,

      děkuji za odpověď. A s tím pozemkem to bude jak? Zvolíme si nějakou část, kterou vložíme do podnikání? Nebo celý pozemek v odhadnuté ceně a rozdělíme část do nákladů a část do osobní spotřeby?

      Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).