Hlavní navigace

Sleva na dítě, zaměstnanec i OSVČ

  • (neregistrovaný) 90.176.62.---

    15. 2. 2014 18:58

    Dobrý den, prosím o radu jak vyřešit následující situaci. Za období 1-3/2014 jsem byl zaměstnanec a zaměstnavatel mi ve výplatě uplatnil slevu na dani na dítě . Od 3/2013 jsem ale začal podnikat jako OSVČ, výdaje určuji paušálem. Základ daně z OSVČ vyšší než 50% celkového daň. základu. Nemám tedy nárok na slevu na dani na dítě. Znamená to , že je za období 1-3/2013 musím vrátit . Jak vykázat v daň.přiznání. Může si pak slevu nárokovat s manželka / když podepíši prohlášení, že já neuplatňuji??? Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 2. 2014 19:49

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Sleva na dítě, zaměstnanec i OSVČ
      Z potvrzení o zdanitelných příjmech uvedete vyplacené zvýhodnění nebo bonusy, ale děti nebudete v DP uvádět, tím vám vznikne přeplatek a ten vrátíte. Manželka si může děti uplatnit v ročním zúčtování u zaměstnavatele nebo v DP, pokud bude mít na zvýhodnění nárok (příjem za rok byl alespoň 48000).

    • 15. 2. 2014 20:16

      KRAB (neregistrovaný) 90.176.62.---

      Re: Sleva na dítě, zaměstnanec i OSVČ
      Děkuji za odpověď, ale ještě prosím o upřesnění :úhrn vypl.. bonusů znám z potvrzení ( 1 064 Kč), to se v dan.přiznání objeví při vyplnění výpočtové tabulky k § 6, byla ale uplatněna sleva na dani ve výši 2 287 Kč - tuto hodnotu v daň.přiznání zadám kam?? ( data pro kontrolu 1 dítě,období 1-3/2013 3x1117 =3351 = 1064 ( dan.bonus+2287 ( sleva na dani).Předem děkuji.

    • 15. 2. 2014 20:34

      KRAB (neregistrovaný) 90.176.62.---

      Re: Sleva na dítě, zaměstnanec i OSVČ
      Už nemusíte odpovídat, stačí zadat jen vyplacený daňový bonus z potvrzení.
      Daň se vypočte, sleva se neuplatní a vrátí se jen daňový bonus.

      Děkuji za pomoc.

    • 15. 2. 2014 20:54

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Sleva na dítě, zaměstnanec i OSVČ
      o odečtené zvýhodnění se vám snížila záloha na dani a byl vám vyplacen daňový bonus, tak že do vyplacených bonusů napíšete 2287
      a do sražené zálohy na dani skutečnou částku nebo nic, když neuvedete děti, tak záloha na dani byla vyšší než měla být o zvýhodnění, tak že by měl vyjít nedoplatek zálohy na dani 1064 + vyplacené bonusy 2287 (zkuste si nejdříve zadat jenom údaje od zaměstnavatele bez dětí) a teprve potom příjmy z podnikání

    • 15. 2. 2014 20:56

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Sleva na dítě, zaměstnanec i OSVČ
      ano, je to tak, já jsme zaměnila zvýhodnění s bonusy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).