Hlavní navigace

Odm.exekutora u předn.exekuce=přednostní

 • (neregistrovaný) 95.82.152.---

  17. 2. 2014 13:58

  Už dříve se zde probíralo, zda je či není odměna exekutora při přednostní exekuci také přednostní pohledávkou. Nedávno jsem řešila případ, kdy má zaměstnanec 6 nepřednostních exekucí (zatím se sráží ta 1. a ostatní čekají) a byla teď na něj doručena přednostní exekuce (1000 Kč jistina + 8000 příslušenství, tj. odměna a náklady exekutora). Jelikož v OSŘ není mezi přednostními pohledávkami uvedena odměna exekutora, myslela jsem si, že zavedu těch 1000 Kč jako přednostní a zbytek jako nepřednostní, čili exekutor by na svoji odměnu čekal, až by se dosráželo těch 6 nepřednostních před ním. Psala jsem žádost o vyjádření k tomu problému na exekutorskou komoru a odpověď od právníka ex.komory je následující:
  "....Tudíž pokud je pohledávka (jistina) přednostní, pak se jako přednostní bude srážet celá vymáhaná povinnost (včetně nákladů exekuce a nákladů oprávněného). Jedná se totiž o příslušenství pohledávky."

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 2. 2014 11:57

   Mak (neregistrovaný) 90.183.152.---

   Re: Odm.exekutora u předn.exekuce=předno
   To mě překvapuje, neřekla bych, že náklady exekutora jsou součástí pohledávky.

   na stránkách EÚ Beroun se mrkněte na toto:
   http://www.exekuceberoun.cz/index.php?sheet=clanek&id=22&show_info=0&show_fb=0
   Pokud jsou náklady exekuce součástí pohledávky, tak proč to tento exekutor uvádí jinak?
   Vím, že příslušenství pohledávky upravoval občanský zákoník, jen nevím, jestli to v tom novém je a kde, zatím hledám...

   Po staru takto: Příslušenství věci je definováno v § 121 odst. 1 OZ jako „věci, které náleží vlastníku věci hlavní a jsou určeny k tomu, aby byly s hlavní věci trvale užívány“. Příslušenství pohledávky je pak přesněji specifikováno v § 121 odst. 3 OZ jako „úroky, úroky z prodlení, poplatek z prodlení a náklady spojené s jejím uplatněním

  • 25. 2. 2014 12:08

   Mak (neregistrovaný) 90.183.152.---

   Re: Odm.exekutora u předn.exekuce=předno
   Tak i v novém OZ je to stejné § 513... náklady spojené s jejím uplatněním... to je možná to, od čeho se komora odrazila, ale podle mě to znamená náklady, které oprávněný vynaložil na vymožení dluhu, tedy např. náklady nalézacího řízení.

   Když teď přemýšlím, tak či tak si nemyslím, že příslušenství pohledávky je přednostní pohledávkou. Pracovala jsem na jednom EÚ. Např. se vymáhalo pojistné a penále pro zdr. pojišťovnu. Pojistné přednostní pohledávkou bylo ale penále (příslušenství) nebylo. Takto se to muselo rozepisovat i v ex. příkazech srážkou ze mzdy, kde jsme uváděli přesnou částku, která je přednostní a nikdy se tam neuvádělo příslušenství pohledávky. Pokud vím, tak ani mezi jmenovanými přednostními pohledávkami není nikde uvedeno že je to vč. příslušenství... Jen tedy u pohledávek na daních je uvedeno že vč. souvisejících poplatků

  • 26. 2. 2014 12:57

   ... (neregistrovaný) 185.16.181.---

   Re: Odm.exekutora u předn.exekuce=předno
   Penále na zdravotním poj. je přednostní pohledávkou - pokud máte ještě na EÚ vazby, dejte jim vědět, ať nadále nechybují a podívají se do § 18/6 z.č.592/1992 Sb. + § 279/2f OSŘ.

   Náklady exekutora (tj. i odměna) spadají mezi náklady spojené s uplatněním pohledávky a jsou příslušenstvím pohledávky.
   Sice se nedivím odpovědi Komory, ale judikatura je v tomto rozporná a novější směřuje k tomu, že příslušenství nesleduje osud věci hlavní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).