Hlavní navigace

Špatná předkontace - vliv na DPH

• (neregistrovaný) 90.182.167.---

19. 2. 2014 14:03

Dobrý den,

mám dotaz. Při zběžné kontrole účetnictví jsem zjistila, že u několika málo dokladů se díky špatně nastavené předkontaci v programu DPH na vstupu zaúčtovalo na stejný účet nákladů jako základ daně. Nemá někdo nějakou radu, jak to opravit, aniž bychom museli podávat dodatečné přiznání k DPH (byly by asi dvě nebo tři) a mohli bychom si nárokovat odpočet DPH ještě dodatečně? Každopádně to DPH potřebuji dostat z nákladů, aby to neovlivnilo základ daně z příjmů.

Děkuji předem za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 2. 2014 14:10

xx (neregistrovaný) 90.176.109.---

Re: špatná předkontace - vliv na DPH
      Jaký program?
      Nedošlo jen k tomu, že je to v deníku na účtu nákladů, ale díky nějakému kódu DPH se to načetlo do sestavy DPH?
      Před odevzdáním DPH neprovádíte kontrolu dokladů na záznamní povinnost???

• 19. 2. 2014 14:20

Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

To jako, že se vám zaúčtovalo např. 5.., 5../321 místo 5.., 343/321? a tyto doklady vám nevstoupili do Záznamní povinnosti DPH a tím ani do Přiznání k DPH?
      DPH na Vstupu si můžete nárokovat až 3 roky od DUZP ( takže dodatečné př. není potřeba) a musíte opravit účtování 343/5.. nebo
      mínus 5.., +343 (pokud vám váš sw dovolí účtovat jen na jednu stranu) a opravit si doklad i z hlediska DPH, aby vám vstoupil do Přiznání k DPH do nejbližšího zd. období, které budete zpracovávat. Ale u sw co znám, nemá účtování na Záznamní povinnost DPH a násůledně Přiznání k DPH vliv, takže je mi divné, že vám tyto doklady do Přiznání k DPH nevstoupily, i když byly chybně zaúčtované, tím byste při průběžné kontrole Přiznání k DPH na učetnictví zjistili, že to máte v uct chybně zaúčtované.

• 19. 2. 2014 14:26

kukulka (neregistrovaný) 90.182.167.---

Jedná se o program Pohoda. Právěže jsem všechno kontrolovala, se sestavou podkladů k DPH všechno sedí. Ještě jsem si to teď jednou kontrolovala a v podkladech to je, takže jde jen o to, změnit zaúčtování a mělo by to být správně, nemám pravdu?

Moc děkuji.

• 19. 2. 2014 14:42

Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

Pokud vám doklady vstoupily do Přiznání k DPH (což mi bylo divné, že by nevstoupily), tak jen opravte účtování a budete mít vše OK. Přiznání k DPH máte dobře.

• 19. 2. 2014 14:58

xx (neregistrovaný) 90.176.109.---

Je třeba dodat v zadání předkontace DPH - pokud není zadáno, účtuje se rozepsaná částka DPH na účet nákladů, či výnosů - nemá kam jinam vstoupit.
      Pokud si v každém období po sestavení DPH dáte v účtu náhled tiskové sestavy - Chyby v zaúčtování DPH - vyjedou "N" chyby, které kontrolují vazbu DPH na účetní deník.
      Sestava je tam léta, ovšem vždy mě překvapí, kolik účetních ji nepoužívá. Každý kontrolní mechanismus je skvělý, jen ho využít. Ušetříte si mnoho zbytečné práce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).