Hlavní navigace

Zaměstnanec vyhledává konflikty. Prosím

• (neregistrovaný) 90.179.25.---

20. 2. 2014 13:47

Dobrý den, bud rád, pokud mi napíšete váš názor.
    Jsme malá spol., já jsem společník, jednatel a "šéf", máme 7 zaměstnanců, jsou to údržbáři a tak pracují různě v areálu na zakázkách dle zadání nadřízeného (mého).
    Je tu jeden zaměstnanec, který zná v podstatě dobře svá práva, ale už ne své povinnosti.
    Většinu dne se snaží, aby se se mnou ani nepotkal. Náhodou, když jdu kolem ho často vidím, jak popíjí kafe, vykecává místo, aby pracoval. Jeho práce je pomalá. Zatím to řeším domluvou po dobrém. Ale k ničemu to není, spíš se to zhoršuje, nyní si i dovolí na mě křičet (vždy si dá pozor, aby nebyli svědci). Staví se do pozice, že jsem si na něho zasedl. A to jenom chci, aby si plnil svou práci. Osočil mě, že ho pomlouvám, to jsem ho jen napomenul, když byl opět na kávě a tudíž ho vidí i investoři. Je to pro mě velice nepříjemná situace. Jsem nekonfliktní a chtěl bych to s ním vyřešit, ale nevím vůbec jak.
    Nyní jsem zaměstnancům předával pracovní oděvy, všichni mi to podepsali, jen on vzal montérky a že mi nic podepisovat nebude. Jak mám toto řešit?
    Přiznám se, že se, bohužel k mé smůle, do hloubky neorientuji v pracovním právu a ani nevím, zda lze toto nějak vyřešit. Jak to aplikovat dle ZP. Protože si samozřejmě dává pozor, aby neměl svědky. Jak mu to mám dokázat?
    Např. ráno zavolá, že nepřijde, že si bere dovolenou. Vím, že pokud bych mu dal áčko, že mi to bude rozporovat-že lžu, že jsem si něho zasedl, že měl nahlášenou dovolenou. Jak to potom dokážu? A co mi vyřeší jedno-dvě "áčka", napíšu vytýkací dopis a stejně bude i nadále dělat zlo-a tím ještě větší. Bojím se, aby nezačal i špinit naše dobré jméno společnosti.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 2. 2014 13:48

Prosím (neregistrovaný) 90.179.25.---

Re: Zaměstnanec vyhledává konflikty. Pro
      Omlouvám se za dlouhý text, pokračování:
      Co mi poradíte, myslíte, že má smysl navštívit právníka, když nemám důkazy. Co jsou v tomto případě důkazy? Mám obavu, že se to s ním potáhne dlouho a jen se to bude zhoršovat.
      Tentokrát jsem mu "šáhl" i na peníze, dostal menší výplatu, tak na mě křičel, že ho okrádám. Já už na to nemám nervy. Není to šikana?
      Omlouvám se za dlouhý text.
      Děkuji za váš čas.

• 20. 2. 2014 14:17

atreus

Zákoník práce § 301 "Zaměstnanci jsou povinni
      a) pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, plnit pokyny nadřízených, vydané v souladu s právními předpisy a spolupracovat s ostatními zaměstnanci,
      b) využívat pracovní dobu a výrobní prostředky k vykonávání svěřených prací, plnit kvalitně a včas pracovní úkoly"
      čili při každém porušení tohoto ustanovení o tom sepsat zápis, nejlépe se svědky.
      Např. "dne ... v hod. ... místo výkonu práce popíjela kávu, ačkoliv přestávku na jídlo a oddech má stanovenou od .. do.."
      Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel - ne tedy že si zaměstnanec "bere dovolenou"! Žádné že si ráno zatelefonuje - řeknete mu, že s jeho žádostí o čerpání dovolené nesouhlasíte. Pokud nepřijde do práce, bude to neomluvená absence + krácení dovolené až o 3 dny. (Můžete určit, že musí předem vyplnit dovolenku a je na vás, zda s čerpáním dovolené v požadovaný den souhlasíte.
      Kontrola příchodu, odchodu ...
      A co další zaměstnanci ? - můžete zpřísnit režim, říci, že je to kvůli panu X., že už nemůžete být tolerantní.
      Nenechte na sebe křičet, postupujte asertivně.
      Můžete snížit mzdu až do výše zaručené mzdy.
      Pak je možnost výpovědi podle § 52 f), g) - podle tam uvedených podmínek, popř. mu místo toho nabídnout skončení pracovního poměru dohodou.

• 20. 2. 2014 14:20

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Pokud neplní dobře své pracovní povinnosti, má neuspokojivé pracovní výsledky, pak mu dejte napomenutí, ale ústní nestačí, musí být písemné. Musíte v něm popsat, co dělá nebo nedělá a vyzvat ho k odstranění nedostatků a dát mu přiměřenou dobu k nápravě (v případě, že místo práce sedí u kafe, tak přiměřená doba nebude třeba týden, ale hned). S dovolenou je to tak, že termín čerpání dovolené určuje výhradně zaměstnavatel, takže zaměstnanec nemůže říct, že si bere dovolenou a zůstat doma. Pokud chce dovolenou, musí si ji se zaměstnavatelem domluvit a získat od něj povolení (přesněji řečeno zaměstnavatel mu určí čerpání dovolené na dobu, kterou chce zaměstnanec). Pokud od Vás nemá písemné určení čerpání dovolené, tak jste mu ji neurčil a pokud zůstane bez toho doma, má neomluvenou absenci.
      Když mu dáte písemnou výtku, pak při opakování prohřešku (nemusí být stejný) mu můžete dát výpověď dle Zákoníku práce § 52 písm f):" ....spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil"

• 20. 2. 2014 14:26

v.e.n.d.y.

Souhlasím se všemi, co napsali své reakce. Jste šéf a prostě s některými lidmi to po dobrém nejde. Bude se to stupňovat a trápíte se Vy a ne ten zaměstnanec, ten je v pohodě, protože vycítil, že si s ním nevíte rady. A rozloží Vám celý kolektiv, tomu věřte. Takže buď se ho rychle zbavte, nebo přitvrďte v systému Vašeho řízení a kontroly své vlastní firmy. Hezký den

• 20. 2. 2014 14:07

all (neregistrovaný) 46.227.168.---

Zaměstnanec si nemůže jen tak vzít dovolenou, dobu čerpání určuje zaměstnavatel, takže klidně mu to "áčko" můžete dát. Pokud nemá od vás písemně potvrzenou dovolenou - nemůže zůstat doma.
      § 217
      zákoníku práce
      (1) Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Jinak pište vytýkací dopisy s popsáním prohřešků, kterých se dopustil , dejte lhůtu na odstranění a upozorněte na možnost výpovědi viz § 52
      f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,

a samozřejmě bez premií, odměn atd.
      Pokud by nechtěl vytýkací dopis převzít, vezměte 2 svědky a na papír napište, že odmítl převzít, datum a podpisy svědků.

• 20. 2. 2014 15:12

pája

>>
      >>se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané
      >dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel
      >povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů
      >předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší
      >době.
      >
      >Jinak pište vytýkací dopisy s popsáním prohřešků,
      >kterých se dopustil , dejte lhůtu na odstranění a
      >upozorněte na možnost výpovědi viz § 52
      >f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené
      >právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo
      >nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný
      >výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků
      >v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné
      >zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl
      >zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně
      >vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené
      >době neodstranil,

tady nevidím důvod dle f), ale jednoznačně dle g),a to závažné porušení povinností..., takže by šlo dát výpově´d i bez pís. upozornění, ale tazatel nemá svědky, jak píše, tak začněte pís. upozorněním dle § 52 g), s tím, že okmažitě začně plnit své povinnosti tak, jak má a poté musíte dokumentovat pro sebe jednotlivá porušení a následuje výpověď.
      >
      >a samozřejmě bez premií, odměn atd.
      >Pokud by nechtěl vytýkací dopis převzít, vezměte 2
      >svědky a na papír napište, že odmítl převzít, datum a
      >podpisy svědků.

• 21. 2. 2014 10:17

Děkuji Vám všem, jde vidět, že musím změnit přístup. Je to ponaučení.
      Jen poznámka: dnes přišel vzorně včas (až moc brzo).
      Pokud se mohu ještě zeptat, kolik mu můžu dát nejnižší hrubou mzdu, v pracovní smlouvě má:
      údržbář, manipulačně montážní pracovník.
      Děkuji ještě jednou, jste skvělí

• 21. 2. 2014 10:23

pája

jak máte stanovenou nebo sjednanou mzdu?
      v pr.sml., mzd. výměrem, mzd. předpisem?

• 21. 2. 2014 10:59

Děkuji, mzdu máme stanovenou mzdových výměrem.

• 21. 2. 2014 11:30

pája

podle přílohy NV 567 bych to viděl na 2. skup. = 55,90 /
      nebo 9.400.-Kč/měs. hod.

• 21. 2. 2014 11:35

Děkuji Vám za ochotu a Váš čas,
      přeji vám pěkný víkend

• 21. 2. 2014 16:12

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Jen připomenu, že zaručená mzda je bez zákonných příplatků (přesčasové, noční, sobotní...), ty musí být navíc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).