Hlavní navigace

žádost o řádnou dovolenou

 • (neregistrovaný) 212.79.108.---

  20. 2. 2014 15:09

  Dobrý den,

  prosím o radu. Maminka má celkem 46 dnů dovolené (26 z minulých let + 20 letošní). Její šéfová má problém, kdykoliv chce dovolenou třeba i jen jeden den (pracuje jako pomocná síla v e stravovacím zařízení). Jakým způsobem může požádat o dovolenou, aby jí jistě dostala? Vím že dovolenou nařizuje zaměstnavatel, ale on se k tomu nemá. Když si potřebuje vyřídit lékaře, bere si na to vždy 1 den dovolené 1x za 1/4 roku a oběhá si např. 3 najednou, protože jinak je zle.
  Chtěla by si vzít v létě cca 14 + 14 dnů a pak ještě další.
  Děkuji za pomoc.

  • 20. 2. 2014 17:06

   xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

   Re: žádost o řádnou dovolenou
   mrkněte na zákoník práce tady nahoře na liště mezi zákony
   § 218
   (1) Čerpání dovolené podle § 211 je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.
   (2) Nemůže-li být dovolená vyčerpána podle odstavce 1, je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku, není-li v odstavci 4 stanoveno jinak.
   (3) Není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.

   starou dovolenou může maminka začít čerpat podle odst.3 a na letošní se musí se zaměstnavatelem dohodnout

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).