Hlavní navigace

Daňové přiznání z příjmů FO - důchodce

• (neregistrovaný) 94.113.144.---

21. 2. 2014 18:41

Dobrý den,

prosím Vás, jsem teď nejistá kvůli změnám u příjmů důchodců v roce 2013. Jde mi o to, že jsem šla do důchodu v květnu 2013. Ale v červenci a v srpnu jsem v té firmě dělala ještě jako brigádně. A teď si podám sama daňové přiznání z příjmů fyz. osob. Mám od bývalého zaměstnavatele 2 potvrzení o zdanitelných příjmech, které pro účely vyplnění přiznání sečtu dohromady. Ale je tam pro mě nějaký nový problém, že např. když jsem byla od května důchodce, nemůžu odečíst na ř. 64 a 70 celou částku na poplatníka tj. 24.840,- Kč. A co sražené zálohy? Sečtu je dle těch potvrzení od zaměstnavatele a v plné výši vyplním na ř. 84? Pak mám ještě životko a penzijko, ale tam se jistě nic nekrátí, jen pohlídám max. výši 12 tis. Kč u obou. Děkuji moc za rady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 2. 2014 18:53

Lenka28 (neregistrovaný) 83.208.3.---

Re: Daňové přiznání z příjmů FO - důchod
      Klidně jste si mohla zažádat o roční zúčtování daní. Ale to už je pozdě.
      Měla jste podepsané Prohlášení poplatníka na ten červenec a srpen? Byla vám sražena zálohová daň, nebo srážková? Slevu na poplatníka máte na celý rok - nekrácenou - jelikož jste k 1. 1. 2013 nebyla důchodce. Takže celých 24840,-.
      Sečtete příjmy, zálohy, odvody pojištění a vyplníte do políček. Životní pojištění se vyplňuje celé dle Potvrzení z pojišťovny, penzijní pojištění jen nad 12.000,- nahoru. Pokud jste měla zaplaceno třeba 18.000,- odečtete 12.000,- a vyjde vám 6.000,- tuto částku tam napíšete.

• 21. 2. 2014 18:57

Zde interaktivní formulář:

http://finance.idnes.cz/dane-2013-interaktivni-danove-priznani-2013-fcd-/p_dane.aspx?c=A131227_114712_p_dane_zuk

• 21. 2. 2014 19:44

Klára P. (neregistrovaný) 94.113.144.---

Paní Lenko, moc děkuji za odpověď. Také jsem si myslela, že mi to udělají ještě oni, ale nechtěli mi to udělat, asi že už jsem v důchodu nebo co já vím Měla jsem podepsané prohlášení i za 1.-5. měsíc i za ten 7.-8. měsíc a byla mi vždy sražena záloha na daň. Aha, takže u toho penzijka musím dát pozor. Pojišťovna mi zaslala, že mám zaplacené za to období příspěvky ve výši 18 tis., takže opravdu napíšu jen 6 tis. Kč, jak tady píšete. Moc Vám děkuji!!!

• 21. 2. 2014 19:56

>

>Paní Lenko, moc děkuji za odpověď. Také jsem si
      >myslela, že mi to udělají ještě oni, ale nechtěli mi to
      >udělat, asi že už jsem v důchodu nebo co já vím Měla jsem
      >podepsané prohlášení i za 1.-5. měsíc i za ten 7.-8.
      >měsíc a byla mi vždy sražena záloha na daň. Aha, takže
      >u toho penzijka musím dát pozor. Pojišťovna mi
      >zaslala, že mám zaplacené za to období příspěvky ve výši 18
      >tis., takže opravdu napíšu jen 6 tis. Kč, jak tady
      >píšete. Moc Vám děkuji!!!

Není zač.

Jinak udělat zúčtování daní zaměstnanci je povinností zaměstnavatele, pokud by jste zažádala do 17.2., pak by vám ho musel udělat.

Pro daňový odpočet za rok 2013 je třeba zvýšit měsíční úložku

Protože se od roku 2013 zvyšuje státní příspěvek, na který dosáhnou občané při měsíční úložce 1 000 Kč, tak se daňové zvýhodnění vztahuje až na měsíční úložku nad tisíc korun měsíčně, protože do měsíční úložky tisíc korun jsou občané podporováni státem formou státního příspěvku. Od roku 2013 půjde tedy rovněž snížit základ daně o 12 000 Kč, ale pouze při spoření nad 12 000 Kč ročně bude možné si o částku, která ji přesáhne, si snížit základ daně, a to až do zmíněných 12 000 Kč za zdaňovací období.

• 21. 2. 2014 20:32

Je zač, děkuji, jste moc hodná a ochotná pomáhat. Chci to mít totiž dobře. Když tam bude chyba, tak by mi to FÚ vrátil hned a nevyplatil? Nebo mi pošlou přeplatek a pak za 3 roky můžou chtít zpátky, že jsem to měla chybně? Vidíte a já se na to ptala v práci a oni už nebyli ochotni a já si myslela, že to je kvůli tomu, že když už u nich nebudu mít plat, že to nemají jako z čeho odečíst. Vědět to, co píšete, byla bych asi důraznější. Takhle se v tom plácám sama, ale teď už to zvládnu, když tomu už lépe rozumím. A to je tedy od roku 2013, jak píšete ta měsíční úložka 1.000,- Kč? Jak to bylo např. před 2 lety? To se dalo odečíst vše (celou výši příspěvku), co pojišťovna poslala? To asi také ne.

• 21. 2. 2014 21:06

Ne, loni se uplatňovalo nad 6.000,- Kč. Takže při platbě 18.000,- jste využila 12.000,- odč. položku.

Pokud by jste měla špatně spočítáno, FÚ vám dá vědět.

• 21. 2. 2014 22:15

PANÍ LENKO, JEŠTĚ JEDNOU MOC DĚKUJI!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).