Hlavní navigace

Zřizovací výdaje a DPH

  • (neregistrovaný) 88.103.104.---

    23. 2. 2014 17:54

    Dobrý den,chtěla bych moc poprosit o radu. Nemám s tímto zkušenost a tak bych si potřebovala prověřit pár informací.
    Je pravda, že zřizovací výdaje si mohu uplatňovat i 12 před založením společnosti? Společnost s.r.o., založena 5.12.2013. Takže si dám v prosinci do nákladů zřizovací výdaje. I klidně z března 2013 a můžou být i na osobu, která je nyní majitelem společnosti a před tím jen OSVČ s IČem? :-)
    Nyní tato firma s.r.o., je přihlášena k DPH, ale až od 28.1.2014. Ale dočetla jsem se, že DPH u zřizovacích výdajů jde uplatnit jen v prvním daňovém přiznání k DPH, můžu tedy za leden uplatnit doklady z roku 2013, tedy DPH? Půjde jen o výdaje, příjmy zatím nejsou ve firmě žádné, teprve budou.
    A nebo můžu uplatnit v daňovém přiznání k DPH za leden 2014 jen doklady z ledna a jen od toho data, kdy je firma k DPH registrovaná? A nebo potom všechny zřizovací výdaje dát do ledna 2014?
    Moc všem děkuji, spěchá! :-)

    • 24. 2. 2014 17:47

      xx (neregistrovaný) 90.176.109.---

      Re: Zřizovací výdaje a DPH
      Poněkud zoufalý dotaz ...
      Zřizovací výdaje pro účely účetnictví a daně z příjmů je třeba odlišit od možnosti uplatnit si odpočet DPH dle § 78 ZDPH při změně režimu (v 1. přiznání k DPH).
      Zřizovacími výdaji je ve smyslu § 6 vyhl. 500/2002 ve znění roku 2013: "souhrn výdajů vynaložených na založení účetní jednotky do okamžiku jejího vzniku, zejména soudní a správní poplatky, výdaje na pracovní cesty, odměny za zprostředkování a poradenské služby a nájemné. Zřizovací výdaje se odpisují nejvýše po dobu pěti let. Zřizovacími výdaji nejsou zejména výdaje na pořízení dlouhodobého majetku a zásob, na reprezentaci nebo výdaje související s přeměnou společnosti nebo družstva"
      Z hlediska DPH je třeba k datu předchozímu datu registrace provést inventuru majetku (majetek pro účely DPH!!!). Dle § 79 ZDPH vzniká nárok na odpočet z toho majetku, který byl pořízen nejdéle 12 měsíců před registrací a je k dispozici doklad vystavený plátcem (záměrně neuvádím "daňový doklad").

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).