Hlavní navigace

Přechod z paušálu na DE - kontrola

  • (neregistrovaný)

    27. 2. 2014 18:16

    Dobrý den, prosím o kontrolu, zda jsem správně pochopila §23/8/3. Rok 2013 potřebuji účtovat DE. Takže DDP dodaním jen pohledávky, které jsem měla k 31.12.2012? V roce 2013 je pak účtuji již nedaňově...
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 2. 2014 20:58

      sova (neregistrovaný)

      Re: Přechod z paušálu na DE - kontrola
      Podáte dodatečné daň.přiznání za rok 2012 (v tomto případě bez sankce) a dodaníte (k základu daně 2012 připočítáte zásoby, pohledávky a zálohy). O závazky základ daně ale nesnižujete.
      V roce 2013 nejsou příjmy z pohledávek roku 2012 (již zdaněné) předmětem daně z příjmu, platbu závazků si naproti tomu uplatníte jako výdaj roku 2013.

    • 28. 2. 2014 14:11

      Jirka01 (neregistrovaný)

      Re: Přechod z paušálu na DE - kontrola
      To se mi nějak nezdá. Při úpravě rozdílu mezi příjmy a výdaji při přechodu z DE na paušál nebo obráceně se přece závazky evidované k 31.12. odečítají od daňového základu. Pohledávky, zásoby a rezervy evidované k 31.12. ho zase naopak zvýší.
      Poplatník musí podat dodatečné daň. přiznání a opravit přehled pro OSSZ.

    • 28. 2. 2014 16:43

      xx (neregistrovaný)

      Re: Přechod z paušálu na DE - kontrola
      Nějak to tu matláte všichní ..
      Dotaz byl - přechod z paušálu na DE.
      Tzn. dodaňují se pohledávky a v roce 2013, resp. 2013 ještě i zásoby (teď už konečně vypuštěno).
      Má se za to, že závazky, které se vztahu k období, kdy byly výdaje uplatňovány paušální sazbou, jsou zahrnuty v takto uplatněných výdajích. Takže úhrada jakýchkoliv závazků, které mají vztah k období, kdy byly uplatňovány výdaje paušální sazbou, představuje NEdaňový výdaj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).