Hlavní navigace

Autorizovany architekt

  • (neregistrovaný) 93.99.63.---

    3. 3. 2014 23:09

    autorizovany architekt ma zaroven žinost vazanou na projektovou činnost ve výstavbě. Může si uplatnit výdaje 60% ? Jsem toho názoru, že nemůže, i když má živnost vázanou, která požuduje dannou kvalifikaci, mimo jiné být v komoře. Tedy bez této registrace by nemohla vykonáívat činnost, uplatní se 40 %. Vykládám si to správně ? Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 3. 2014 3:23

      Brabec František (neregistrovaný) 90.179.139.---

      Re: autorizovany architekt
      Já jsem ze stejných důvodů toho názoru, že může uplatnit 60% právě tehdy, když má tu živnost. V § 3 odst. 2 písm. i) živn.z. se píše, že živností není činnost architektů, pokud ji vykonávají jako svobodní architekti. To je definováno v § 14 z.č. 360/92 o architektech jako jedna z variant podnikání - vedle živnosti, zaměstnání a v.o.s.

    • 4. 3. 2014 8:21

      Otta (neregistrovaný) 93.99.63.---

      Re: autorizovany architekt
      Děkuji za odpověď , Váš čas. Přiznám se, uvažoval jsem o tom , jak píšešte. Na druhou stranu, pokud by nebyl autorizovaný architekt registrován podle zák. 360/1992, nemohl by vykonávat činnost, kde potřebuje razítko a potom u těchto příjmů mi to spadá do 40%.

    • 4. 3. 2014 13:49

      Brabec František (neregistrovaný) 90.179.139.---

      Re: autorizovany architekt
      Nějak jsem se k tomu dopracoval, i když jsem nadále otevřen novinkám-živnost může mít i bez autorizace (vzdělání+praxe) a myslím, že na většinu "běžných" projektů (k ohlášení) to stačí. Když si udělá autorizaci, má 40% s limitem, udělá si i živnost, může 60% bez omezení. Ptal jsem se architekta, jestli by mu něco přineslo nemít živnost, ale nic mi nevyjevil. Snad jedině že by nepodléhal kontrole živnostenského úřadu (proto ten výraz "svobodný" architekt?)

    • 5. 3. 2014 20:56

      Jitka23 (neregistrovaný) 31.133.8.---

      Re: autorizovany architekt
      omlouvám se, zkoušela jsem dotaz výše.
      Nevím jestli to chápu správně
      1. pokud je autorizace bez živnost. listu , tak výdaje 40 %
      2. živnostenský list s autorizací 60 %
      díky

    • 5. 3. 2014 21:15

      Otta (neregistrovaný) 93.99.63.---

      Re: autorizovany architekt
      Nikoli,pokud je ŽL. a i tzv. autorizace, musíte rozlišit , které prace spadají pod tzv. autorizaci. I když je živnostenský list, bez té autorizace nemuže vykonavat určité práce dle zákona. Proto nelze na vše dát 60%.

    • 5. 3. 2014 21:44

      . (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: autorizovany architekt
      Příklad
      Projektová činnost ve výstavbě
      pro získání živnostenského listu musí přiložit doklady prokazující dosažení odborné způsobilosti. Tou se v tomto případě rozumí:
      autorizace nebo zápis do seznamu registrovaných osob podle zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů,... (atd.)

      Což znamená, že vlastně bez autorizace nedostane (středoškolák) živnostenský list. Dost dobře se nedá rozlišit, jaké práce jsou v tomto případě režimu živnosti a jaké v režimu autorizace. Tady bych se asi držela toho, zda na faktuře uvedl zápis podnikatele v živnostenském rejstříku.

    • 5. 3. 2014 22:19

      Brabec František (neregistrovaný) 90.179.139.---

      Re: autorizovany architekt
      Dovolím si doplnit to získání živnosti - ten text v příloze 2 pokračuje "nebo...." a dále jsou uvedené požadavky na vzdělání.
      Tedy živnost na projektování může dostat i náležitě vzdělaný člověk s praxí i bez autorizace. Problém je ovšem, co bude moci samostatně projektovat - ve stavebním zákoně je u projektů na stavební povolení výslovně uveden požadavek autorizace (říká se jim s kulatým razítkem), u projektů k ohlášení ten odkaz není a u územního souhlasu stačí jen nákres, kterému se ani neříká projekt.
      A tady se právě s Ottou neshodneme - Otta by u prací "prováditelných" pouze s autorizací uplatnil jen 40%. Jak jsem citoval výše § 14 z.č. 360/1992 - autorizované osoby buď vykonávají činnost jen na základě autorizace (svobodní architekti=neživnost, 40%) anebo na základě autorizace požádají o živnost. Ve druhém případě je to potom dle mého vždycky příjem "ze živnosti", byť k dosažení některých příjmů z té živnosti (složité projekty) budou tu autorizaci potřebovat.

    • 5. 3. 2014 21:15

      Otta (neregistrovaný) 93.99.63.---

      Re: autorizovany architekt
      Nikoli,pokud je ŽL. a i tzv. autorizace, musíte rozlišit , které prace spadají pod tzv. autorizaci. I když je živnostenský list, bez té autorizace nemuže vykonavat určité práce dle zákona. Proto nelze na vše dát 60%.

    • 6. 3. 2014 17:57

      Jitka23 (neregistrovaný) 31.133.8.---

      Re: autorizovany architekt
      >>>>>>projektovou činnost ve výstavbě. Může si uplatnit
      >>>>>>výdaje
      >>>>>>60% ? Jsem toho názoru, že nemůže, i když má živnost
      >>>>>>vázanou, která požuduje dannou kvalifikaci, mimo jiné
      >>>>>>být v k
      >>>>Děkuji za odpověď , Váš čas. Přiznám se, uvažoval
      >>>>jsem
      >>>>o tom , jak píšešte. Na druhou stranu, pokud by nebyl
      >>>>autorizovaný architekt registrován podle zák.
      >>>>360/1992, nemohl by vykonávat činnost, kde potřebuje
      >>>>razítko
      >>>>a potom u těchto příjmů mi to spadá do 40%.
      >>>>
      >>>Nějak jsem se k tomu dopracoval, i když jsem nadále
      >>>otevřen novinkám-živnost může mít i bez autorizace
      >>>(vzdělání+praxe) a myslím, že na většinu "běžných"
      >>>projektů
      >>>(k ohlášení) to stačí. Když si udělá autorizaci, má
      >>>40% s limitem, udělá si i živnost, může 60% bez
      >>>omezení.
      >>>Ptal jsem se architekta, jestli by mu něco přineslo
      >>>nemít živnost, ale nic mi nevyjevil. Snad jedině že
      >>>by
      >>>nepodléhal kontrole živnostenského úřadu (proto ten
      >>>výraz "svobodný" architekt?)
      >>
      >>omlouvám se, zkoušela jsem dotaz výše.
      >>Nevím jestli to chápu správně
      >>1. pokud je autorizace bez živnost. listu , tak
      >>výdaje
      >>40 %
      >>2. živnostenský list s autorizací 60 %
      >>díky
      >
      >Nikoli,pokud je ŽL. a i tzv. autorizace, musíte
      >rozlišit , které prace spadají pod tzv. autorizaci. I když
      >je živnostenský list, bez té autorizace nemuže
      >vykonavat určité práce dle zákona. Proto nelze na vše dát 60%.

      Ještě se přidám s dotazem , jak je to v případě autorizovaného technika. Myslím, že bez ŽL tento technik vykonávat žádnou činnost nemůže. Bude mít ŽL na provádění staveb,jejich změn a odstraňování a autorizaci jako technik. Bude vykonávat činnost autorizované osoby jako osoba vykonávající činnost podle živnostenského zákona § 14 b) o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě(360/1992 Sb). Jak to bude zde s paušálem, když bude vykonávat technický dozor - bude 60 nebo 40% ?
      Všem moc děkuji

      >

    • 6. 3. 2014 21:54

      Otta (neregistrovaný) 93.99.63.---

      Re: autorizovany architekt
      Není to tak, že pokud bude mít autorizaci podle z.360/1992, může vykonávat činnost, ke které ho tato autorizace opravňuje ? Řekl bych , že ano. Pokud je i živnostenský list, příjem si rozlišit na činnost kde musí být autorizace a kde stačí živn. list. Třeba někdo ještě přidá opačný názor s odkazem na příslušný §. Podobné to bude např. i se znalcem.
      Omlouvám se, že se mi příspěvky dabluji..minimálně dablují :(

    • 9. 3. 2014 13:47

      Jitka23 (neregistrovaný) 31.133.8.---

      Re: autorizovany architekt
      Stále hledám, našla jsem že výkon technického dozoru investora- stavebníka se dle Stavebního zákona č.183/2006 Sb., v § 158 se nezahrnuje (technický dozor stavebníka) mezi vybrané činnosti ve výstavbě vyžadující oprávnění podle zvláštního předpisu, tj. autorizaci . Oproti tomu v zákoně 360/1992 je napsáno, že autorizovaná osoba vykonává technický dozor .
      Vyplývá mi z toho , že zde bych mohla uplatnit 60% , protože podnikatel má ŽL na provádění staveb a autorizaci, ale na TDI autorizace třeba není , a podnikatel vystupuje vůči odběrateli jako FO zapsaná v živnostenském rejstříku.
      Například stavbyvedoucí musí mít autorizaci vždy.
      Prosím ještě o Vaše názory a děkuji za Váš čas

    • 5. 3. 2014 21:15

      Otta (neregistrovaný) 93.99.63.---

      Re: autorizovany architekt
      Nikoli,pokud je ŽL. a i tzv. autorizace, musíte rozlišit , které prace spadají pod tzv. autorizaci. I když je živnostenský list, bez té autorizace nemuže vykonavat určité práce dle zákona. Proto nelze na vše dát 60%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).