Hlavní navigace

Z neplátce plátce DPH

  • (neregistrovaný) 89.203.137.---

    4. 3. 2014 9:31

    Dobrý den, prosím o radu. Jsem OSVČ a vedu daňovou evidenci. Dosud jsem nebyl plátce DPH. Začátkem února jsem zjistil, že příjmy za 12 měs. přesáhly 1 mil. Kč a nahlásil jsem to na Fú. FÚ odpověděl, že od 21.2.2014 jsem zaregistrován jako měsíční plátce DPH. Jak mám správně účtovat únor? Do 20.2. zadávat jen celk. částky (vč. DPH) a od 21.2. zadávat základ + DPH? A jak se má udělat přiznání k DPH za únor? Od 21.2. do 28.2.? Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 4. 3. 2014 9:36

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Z neplátce plátce DPH
      Máte v ruce registraci k DPH? Dle mého názoru byste se měl stát plátcem od 1.4., pokud jste obrat překročil v únoru, případně od 1.3., pokud k překročení došlo v lednu. §6 ZDPH totiž říká:
      Osoba povinná k dani uvedená v odstavci 1 je plátcem od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém překročila stanovený obrat. Tak se mi nelíbí to datum 21.2.......

    • 4. 3. 2014 10:01

      Mirek S. (neregistrovaný) 89.203.137.---

      Re: Z neplátce plátce DPH
      V registraci k dph je uvedeno, že se stávám plátcem dnem po doručení dopisu.

    • 4. 3. 2014 10:04

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Z neplátce plátce DPH
      A to jste se stal plátcem z důvodu překročení obratu?

    • 4. 3. 2014 10:15

      Mirek S. (neregistrovaný) 89.203.137.---

      Re: Z neplátce plátce DPH
      Promiňte, trochu jsem to poplet. Těsně jsem nepřekročil obrat, ale chtěl jsem se stát plátcem DPH (podle FÚ dobrovolným).

    • 4. 3. 2014 10:22

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Z neplátce plátce DPH
      Aha, tak to už chápu, tak ve stručnosti:
      musíte u vydaných faktur rozlišit, které činnosti jste vykonával ( nebo prodával zboží - nevím v jakém oboru podnikáte) před 21.2. a tyto faktury budou bez DPH a od 21.2. a tyto faktury už budete vystavovat s DPH.
      U přijatých faktur se musíte řídit datem uskutečnění zdanitelného plnění, to znamená, že faktury s DUZP do 20.2. budou bez nároku na odpočet DPH a s datem od 21.2. s nárokem. Také si můžete v prvním přiznání k DPH odečíst DPH ze zboží, materiálu atd, zkrátka ze zásob, které jste měl k datu registrace stále v držení ( nebyly prodané).
      Přiznání za únor bude za období 21.-28.2.

    • 4. 3. 2014 10:34

      Mirek S. (neregistrovaný) 89.203.137.---

      Moc děkuji paní Mirce za odpovědi
      >>>>>>Dobrý den, prosím o radu. Jsem OSVČ a vedu daňovou
      >>>>>>evidenci. Dosud jsem nebyl plátce DPH. Začátkem února
      >>>>>>jsem zjistil, že příjmy za 12 měs. přesáhly 1 mil. Kč
      >>>>>>a
      >>>>>>nahlásil jsem to na Fú. FÚ odpověděl, že od 21.2.2014
      >>>>>>jsem zaregistrován jako měsíční plátce DPH. Jak mám
      >>>>>>správně účtovat únor? Do 20.2. zadávat jen celk.
      >>>>>>částky
      >>>>>>(vč. DPH) a od 21.2. zadávat základ + DPH? A jak se
      >>>>>>má
      >>>>>>udělat přiznání k DPH za únor? Od 21.2. do 28.2.?
      >>>>>>Děkuji.
      >>>>>
      >>>>>Máte v ruce registraci k DPH? Dle mého názoru byste
      >>>>>se
      >>>>>měl stát plátcem od 1.4., pokud jste obrat překročil
      >>>>>v
      >>>>>únoru, případně od 1.3., pokud k překročení došlo v
      >>>>>lednu. §6 ZDPH totiž říká:
      >>>>>Osoba povinná k dani uvedená v odstavci 1 je plátcem
      >>>>>od prvního dne druhého měsíce následujícího po
      >>>>>měsíci,
      >>>>>ve kterém překročila stanovený obrat. Tak se mi
      >>>>>nelíbí
      >>>>>to datum 21.2.......
      >>>>
      >>>>V registraci k dph je uvedeno, že se stávám plátcem
      >>>>dnem po doručení dopisu.
      >>>
      >>>A to jste se stal plátcem z důvodu překročení obratu?
      >>
      >>Promiňte, trochu jsem to poplet. Těsně jsem
      >>nepřekročil obrat, ale chtěl jsem se stát plátcem DPH
      >>(podle FÚ
      >>dobrovolným).
      >
      >Aha, tak to už chápu, tak ve stručnosti:
      >musíte u vydaných faktur rozlišit, které činnosti jste
      >vykonával ( nebo prodával zboží - nevím v jakém oboru
      >podnikáte) před 21.2. a tyto faktury budou bez DPH a
      >od 21.2. a tyto faktury už budete vystavovat s DPH.
      >U přijatých faktur se musíte řídit datem uskutečnění
      >zdanitelného plnění, to znamená, že faktury s DUZP do
      >20.2. budou bez nároku na odpočet DPH a s datem od
      >21.2. s nárokem. Také si můžete v prvním přiznání k DPH
      >odečíst DPH ze zboží, materiálu atd, zkrátka ze zásob,
      >které jste měl k datu registrace stále v držení (
      >nebyly prodané).
      >Přiznání za únor bude za období 21.-28.2.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).