Hlavní navigace

Spolupracující osoba - nahlásit nebo ne?

 • (neregistrovaný) 37.48.38.---

  4. 3. 2014 20:35

  Dobrý den, chápu to dobře, že když se manželka (předčasný důchod) nahlásí jako spolupracující osoba, tak se pak podle mého zisku (také předčasný důchodce - FO vedoucí účetnictví) můžeme rozhodnout, zda vůbec rozdělení zisku využít a každý rok toto měnit? Bude posuzována jako OSVČ vedlejší?
  Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 3. 2014 21:54

   Lenka28 (neregistrovaný) 83.208.3.---

   Re: spolupracující osoba - nahlásit nebo
   Samostatná výdělečná činnost vykonávaná současně s pobíráním předčasného starobního důchodu je považována za samostatnou výdělečnou činnost vedlejší.

   Při sepisování žádosti o předčasný důchod musí OSVČ písemnou formou prohlásit, že za rok, ve kterém je důchod přiznán, bude vykonávat samostatnou výdělečnou činnost jen v takovém rozsahu, který nezakládá účast na důchodovém pojištění. Rozhodná částka pro povinnou účast na důchodovém pojištění se sleduje od kalendářního roku, ve kterém je výplata předčasného důchodu přiznána, až do kalendářního roku, ve kterém OSVČ dovrší důchodový věk.

   V roce 2013 činila rozhodná částka pro účast na důchodovém pojištění 62 121 Kč. V roce 2014 činí rozhodná částka pro účast na důchodovém pojištění 62 261 Kč. Tato částka se snižuje o 1/12 za každý měsíc, v němž nebyla vykonávána vedlejší samostatná výdělečná činnost, nebo v němž po celý kalendářní měsíc měla OSVČ nárok na nemocenské z nemocenského pojištění OSVČ. V případě dosažení částky zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění zanikne nárok na výplatu předčasného starobního důchodu a neoprávněně vyplacené dávky důchodu budou vymahatelným přeplatkem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).