Hlavní navigace

Opakování doby určité

  • (neregistrovaný) 78.156.135.---

    6. 3. 2014 13:18

    Dobrý den,
    prosím o právní názor na opakování doby určité. Zaměstnavatel smí uzavřít pracovní poměr max. 3x3. Lze ale opakovaně uzavírat prac. poměr, pokud zaměstnanec sám požádá o smlouvu na dobu určitou? Je to na jeho žádost - tedy v jeho prospěch, a co není zakázáno, je dovoleno. A pokud s tím souhlasí i zaměstnavatel, tak by to mělo být vše v pořádku, ne?

    Děkuji za názory

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 3. 2014 13:51

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: opakování doby určité
      Zaměstnavatel se musí držet zákonů a prac. poměr sjednává zaměstnavatel se zaměstnancem, ne opačně.

    • 6. 3. 2014 15:27

      VH

      Re: opakování doby určité
      Je sice pravda, že platí "co není zakázáno, je dovoleno", ale odchylka nesmí být v rozporu se základními zásadami pracovněprávních vztahů a s principy, na kterých je právní úprava založena. Jedním z těchto principů je ochrana zaměstnance coby smluvní strany, která je slabší.

    • 7. 3. 2014 7:25

      mzdovka (neregistrovaný) 78.156.135.---

      Re: opakování doby určité
      No ono jde o to, že s tím přišla zaměstnankyně sama, že jí to takto vyhovuje - takže je to v principu ochrany zaměstnance, když mu jako zaměstnavatel vyhovíme, ne? Na školení mi potvrdili, že to tak lze, ale chtěla jsem další názory, abych právě něco neporušila. Ještě mám jeden příklad - když máme paní na záskoky ale placenou ze smlouvy(ne dohody), tak jí můžeme vzít jen 3x a pak se s ní musíme rozloučit, i když jí záskoky vyhovují a my jsme s ní spokojení. Nebo na její žádost můžeme ty smlouvy opakovat? Není právě diskriminace, to, že ji můžeme vzít pouze 3x?
      Moc děkuji.

    • 7. 3. 2014 9:52

      VH

      Re: opakování doby určité
      Ust. § 39 ZP má kogentní povahu, žádná diskriminace to není.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).