Hlavní navigace

Sleva na popl.-star důchodce,dokladovost

• (neregistrovaný) 88.102.167.---

6. 3. 2014 22:16

Mám problém.
    V prosinci r. 2012 jsem vyplňovala náležitosti pro přiznání starobního důchodu pro zaměstnance. Vyzvala jsem ho aby po přiznání SD dal tuto skutečnost na vědomí. Pak jsem na to zapomenula, v roce 2013 mu uplatňovala slevu až připomenula mu to až v červnu. On mi dal jen výměr, kde ale není napsáno ke kterému dni mu byl SD přiznán, ale domnívám se, že to bylo již v tom prosinci 2012. Tzn. že 1.1.2013 pobíral SD a tudíž neměl v r. 2013 nárok na slevu na poplatníka. Teď jsem udělala daňové vyrovnání a zaměstnanec bude muset na dani doplatit přes 12.000,- tis. Je jasné, že bude "prskat"
    Moje otázka: co jsem udělala špatně ? Měla jsem automaticky přestat uplatňovat slevu nebo je to hlavně jeho chyba, že mi výměr nedodal. Nejsem děda vševěda - taky si mohl důchod nevzít ........
    O tom jak a kdy podepsal "růžové" je zbytečné mluvit, zaměstnanci jsou roztroušeni po celé republice a jejich podpisy sehnat je záležitost na celý rok.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 3. 2014 22:23

v.e.n.d.y.

Re: Sleva na popl.-star důchodce,doklado
      Dobrý večer.
      1) Na výměru starobního důchodu není datum od kdy mu ho budou vyplácet?
      2) Zaměstnanec měl povinnost napsat do Prohlášení poplatníka, že začal pobírat důchod a od kdy
      2) Roční zúčtování daní neslouží k opravám chyb ve výpočtu daní během roku. Musíte přepočítat všechny výplaty a nesprávně sraženou daň co nejrychleji odvést na FU. Teprve pak ji budete požadovat na zaměstnanci. Při RZD nedochází k nedoplatku daně.
      Nezávidím Vám to a držím palce.

• 6. 3. 2014 22:34

jájina (neregistrovaný) 88.102.167.---

Omlouvám se za chybnou interpretaci. Neudělala jsem daňové vyrovnání, ale vzhledem k tomu, že zaměstnanec má ještě i příjem z pronájmu, tak mu dělám daňové přiznání. V tom případě snad předělávat výplaty nemusím???? Jedná se vlastně o souběh závislé a pronájmu.

• 6. 3. 2014 22:39

v.e.n.d.y.

Jestli byl 1.1.2013 důchodce, tam prostě máte výplaty a odvedenou daň za firmu špatně a hrozí Vám postih od FU za pozdě odvedenou daň. Vystavila jste mu potvrzení o zdanitelných příjmech a sražené dani a tam jsou špatně údaje.....To, že má pronájem polí na to nemá vliv, je to jen důvod, proč musí podat DP, ale podklady k němu musí mít správně. No je to na Vás....

• 6. 3. 2014 22:45

jájina (neregistrovaný) 88.102.167.---

Moc děkuji za vysvětlení

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).