Hlavní navigace

Opouštění pracoviště-neomluv.Absence?

  • (neregistrovaný) 90.179.25.---

    11. 3. 2014 10:49

    Dobrý den, velice prosím o radu v této situaci.
    Zaměstnanci byl přidělený úkol vykonávat službu v prostoru zákazníka, kam je pouze vstup přes čipovou kartu, kterou obdržel proti podpisu. Zam-tel zjistil podle výpisu čip. karty, že zam-nec neustále několikrát v průběhu dne opouštěl svévolně určené pracoviště i na hodinu a více. Výpočtem dle čipu jsme zjistili, že jen jeho přítomnost-tzn.,že tam ani nemusel pracovat (nehledě k málo odvedené práci, kt. se nedá nanormovat - je různé obtížnosti) na pracovišti byl řádově kolem 200minut. (vypočteno dle čip.karet: vstup/výstup a rozdíl je čas na pracovišti)
    Nehledě na to, že zam-nec si psal výkaz odpracovaného času sám, kde vykazoval denně práci 8hod.
    Zam-tel předal vytýkací dopis, kde je uvedeno, že zjištěné časy považuje za neomluvenou absenci.
    Zam-nec při převzetí slovně argumentoval, že čip.karty nejsou průkazné. Ale bez nich by se vůbec nedostal přes turniket do prostoru. Je tento jeho argument relevantní?
    Mohu mu nyní ve mzdách opravdu dát neomluvenou absenci?
    Např. zadám 20dní a místo 160hodin tak bude mít jen např. 100hodin proplacených?
    Nerada bych udělala chybu. Děkuji za Vaše rady a názory

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 3. 2014 11:19

      pája

      Re: opouštění pracoviště-neomluv.Absence
      podle mne jde o porušování povinností dle § 52 g) ZP, a to buď závažné nebo soustavné méně závažné, nikoliv o absenci, takže za mne NE.

    • 11. 3. 2014 11:45

      val1 (neregistrovaný) 90.179.25.---

      Re: opouštění pracoviště-neomluv.Absence
      Pane Pájo velice Vám děkuji za odpověď.
      Takže, i když je ve vytýkacím dopise, že se jedná o neomluv.absenci a fixlováním výkonu práce způsobil škodu. Odběratel chce snížit cenu za službu, tak mu to zam-tel má zaplatit?
      Sice si zam-nec bude myslet, že si i nadále může dovolovat různé "skrčky" a že na něho nemáme, ale pro nás to tedy zřejmě znamená řešit průběžně vytýkacími dopisy a pak mu dát výpověď?
      Ještě jednou děkuji

    • 11. 3. 2014 11:47

      v.e.n.d.y.

      Re: opouštění pracoviště-neomluv.Absence
      Zasedne škodní komise, vyčíslí způsobenou škodu a na zaměstnanci můžete vymáhat....žádní skrčci se mu nemusí dařit:-) Hezký den

    • 11. 3. 2014 13:41

      pája

      Re: opouštění pracoviště-neomluv.Absence
      >>Pane Pájo velice Vám děkuji za odpověď.
      >>Takže, i když je ve vytýkacím dopise, že se jedná o
      >>neomluv.absenci a fixlováním výkonu práce způsobil
      >>škodu. Odběratel chce snížit cenu za službu, tak mu
      >>to
      >>zam-tel má zaplatit?
      >>Sice si zam-nec bude myslet, že si i nadále může
      >>dovolovat různé "skrčky" a že na něho nemáme, ale pro
      >>nás
      >>to tedy zřejmě znamená řešit průběžně vytýkacími
      >>dopisy

      v tom případě vzhledem k"prokázánému zavinění škody" bych to viděl už na závažné porušení povinností dle § 52 g) první věta před středníkem, a tady lze dát výpověď bez jakýchkoliv písemných upozornění nebo dopisů hned a případně ho na výp. dobu převést na jinou práci dle § 41/2 a ZP.)
      >Zasedne škodní komise, vyčíslí způsobenou škodu a na
      >zaměstnanci můžete vymáhat....žádní skrčci se mu nemusí
      >dařit:-) Hezký den

    • 11. 3. 2014 13:42

      pája

      Re: opouštění pracoviště-neomluv.Absence
      případně můžete zvažovat, zda by to porušení nebylo důvodem k ok. zrušení PP, záleží na tom, jakou vlastně dělá práci a jak ohrozil zam-tele nebo objednavatele služby- nejde o bezp.agenturu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).