Hlavní navigace

Ukončení pracovního poměru

  • (neregistrovaný) 91.112.10.---

    19. 3. 2014 8:19

    Prosím zaměstnavatel chce ukončit pracovní poměr se zaměstnancem.
    Nespokojenost s morálkou atd. Pokud dáme výpověď..tak 2 měsíce výpovědní lhůta...a ještě musí dostat odstupné?

    Bez odstupného to asi nejde,že?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 3. 2014 8:31

      VH

      Re: Ukončení pracovního poměru
      Nespokojenost s morálkou není zákonným důvodem pro výpověď. O odstupném si přečtěte v zákoníku práce.

    • 19. 3. 2014 8:34

      Tau. I. (neregistrovaný) 91.112.10.---

      Re: Ukončení pracovního poměru
      Já to vím...jenomže u nás se nic neřeší, papírové napomenutí, potom přijdou,že vyhodit....a nejraději bez ničeho...Pánové si navzájem štípou, alkohol v pracovní době..vše se toleruje a potom to chtějí řešit.

      Výpověď by byla možná i pro nadbytečnost....u nás...ruší se provoz a pánové takto bojkotují, ale mají možnost dělat tu samou práci na modernějších strojích.

    • 19. 3. 2014 9:23

      atreus

      Re: Ukončení pracovního poměru
      viz § 52 zákoníku práce - kdy lze dát výpověď - mimo jiné (a bez odstupného):
      f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
      g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).