Hlavní navigace

Napomenutí

  • (neregistrovaný) 91.112.10.---

    19. 3. 2014 11:38

    Prosím Vás..zaměstnanci si vzájemně "odštípali " konec pracovní doby, a navíc tu byl jenom jeden. Jako trest mohu dát napomenutí písemné. MOhu i nyní, když to bylo v lednu.

    A během 6měsíců, když budou mít 3 napomenutí, tak je zaměstnavatel může propustit bez odstupného...je to tak? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 3. 2014 13:32

      pája

      Re: Napomenutí
      >Prosím Vás..zaměstnanci si vzájemně "odštípali " konec
      >pracovní doby, a navíc tu byl jenom jeden. Jako trest
      >mohu dát napomenutí písemné. MOhu i nyní, když to bylo
      >v lednu.
      ANO
      >
      >A během 6měsíců, když budou mít 3 napomenutí, tak je
      >zaměstnavatel může propustit bez odstupného...je to
      >tak? Děkuji.

      podle § 52 g ZP pro závažné porušení lze i bez písemného upozornění dát výpověď, pro soustavné méně závažné stačí 1 upozornění a lze dát výpověď- o tom, jaké porušení to je co do intenzity, rozhoduje zam-tel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).