Hlavní navigace

Pracovní smlouva - platnost

 • (neregistrovaný) 88.101.146.---

  20. 3. 2014 8:16

  Dobrý den,

  prosím účastníky zdejší diskuse, zejména ty, kteří se pohybují v oblasti pracovního práva, jestli by mi mohli zodpovědět následující dotazy:

  1. Byla-li pracovní smlouva uzavřena písemnou formou, jakou má
  platnost ústní smluvní ujednání o ní, např. před svědky
  2. Byla-li pracovní smlouva uzavřena písemnou formou, jakou má
  platnost ústní smluvní ujednání o ní, jehož obsah byl potvrzen
  e-mailem.

  Předem Vám všem moc děkuji.

  P. S. Ptám se podruhé, předevčírem nikdo nereagoval. Moc prosím o názory.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 3. 2014 9:44

   VH

   Re: Pracovní smlouva - platnost
   Zřejmě nikdo nereagoval z důvodu, že zadání není srozumitelné. nerozumím, co znamená "ústní smluvní ujednání o ní", jaká byla časová posloupnost apod. ptáte-li se na neplatnost, tak o ní rozhoduje soud, avšak zároveň platí, že se nelze dovolat neplatnosti právního jednání, kterým se zakládá PP (a také DPČ a DPP).

  • 20. 3. 2014 10:12

   m. (neregistrovaný) 88.101.146.---

   Re: Pracovní smlouva - platnost
   Děkuji, pro ujasnění: Byla ústně před svědkem přislíbena určitá výše mzdy v souvislosti se změnou funkce (i pracovní náplně), následně byla tato výše mzdy potvrzena v emailu.
   Ke slíbené změně (zvýšení) mzdy však nedošlo, zůstala původní. Proto se ptám, zda je nějaká šance vyhrát soudní při, když je příslib jen emailovou formou. Trvá to už tři měsíce.

  • 20. 3. 2014 10:24

   VH

   Re: Pracovní smlouva - platnost
   Pořád to není ono. Takže byla uzavřena PS (nevíme kdy) a mzda v ní byla sjednána, nebo byla mzda jednostranně stanovena formou výměru, v PS je odkaz na tento výměr? Někdy poté byla nabídka navýšení, ta byla potvrzena mailem. 3 měsíce zpět = rok 2013?, nebo již za účinnosti NOZ? Se zaměstnancem byla sjednána dohoda o změně PS (ldy), v ní se změna neprojevila? Zaměstnanec podepsal?

  • 20. 3. 2014 10:33

   m. (neregistrovaný) 88.101.146.---

   Re: Pracovní smlouva - platnost
   Děkuji za ochotu.
   Smlouva byla podepsána cca před 5 lety, mzda byla stanovena přímo v ní.
   Změna smlouvy na jiné místo písemně od ledna 2014,
   změna se netýkala mzdy, pouze funkce. Zaměstnanec změnu podepsal 30.1. 2014,
   byla mu předložena až v průběhu měsíce ledna 2014, kdy jinou funkci fakticky vykonával a jeho původní funkce byla od ledna 2014 obsazena novým zaměstnancem. Na mailový dotaz přímého nadřízené, zda byly dodrženy jeho mzdové nároky, mailem odpověděl, že nebyly. Přesto se nic nedělo, tudíž zaměstnanci už došla trpělivost.

  • 20. 3. 2014 10:54

   VH

   Re: Pracovní smlouva - platnost
   Já bych to viděla tak, že pokud příslib vyšší mzdy ve vztahu k novému pracovnímu zařazení byl učiněn před podpisem dohody o změně PS, resp. předtím, než změna nastala fakticky, mohl být zaměstnanec ovlivněn, aby se změnou souhlasil. Na straně druhé je mzda stanovena, nikoliv sjednána, takže se zaměstnavatel může dostat z problému tím, že na minimum doby mzdu navýší, aby dostál svého slibu, a poté ji zpět vrátí na původní výši. Také
   jsem nepostřehla, zda v dohodě o změně PS byla výše mzdy zopakována, protože ta původní se vztahovala k původnímu pracovnímu zařazení (být zaměstnavatelem, v dohodě o změně PS bych zaměstnance informovala o výši mzdy, nebo mu vystavila mzdový výměr s uvedením nové pracovní pozice a k ní přiřazené mzdě). Nevíme, do jaké skupiny prací a s jakou zaručenou mzdou byla zařazena původní práce a do které ta nová (zda původní výše mzdy odpovídá i té nové práci). Být trpělivý je hezká vlastnost, ale nedovedu si představit, že by se zaměstnanec v této situaci domáhal něčeho soudně.

  • 20. 3. 2014 11:05

   m. (neregistrovaný) 88.101.146.---

   Re: Pracovní smlouva - platnost
   Velmi Vám děkuji za ochotu se touto záležitostí se zabývat. Přeju hezký den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).