Hlavní navigace

Sdružení fyzic. osob - účet 341

  • (neregistrovaný)

    24. 3. 2014 15:42

    Dobrý den,

    prosím nemáte někdo k dispozici "příručku" pro vedení účetnictví sduržení fyzických osob, o kterou by jste se byli ochotni podělit? :-(

    Prosím jak např. účtovat zaplacené daně z příjmů.

    Fo, která vede účetnictví - účtuji na 341

    ale zbylé dva účastníky sdružení účtuji na 491xxx a každého zvlášť na analytiku.

    Takto jsem to dělala u spolupracujících osob. Ale nejsem si jistá, zda v tomto případě je správně, zda by spíše neměla být analytika na účtu 341 na každého účastníka?

    Moc děkuji.

    Vsal.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 3. 2014 15:54

      . (neregistrovaný)

      Re: Sdružení fyzic. osob - účet 341
      Dle mého názoru účet 491 není vůbec vhodný. Podívejte se na účty:
      účet 398
      účet 358
      účet 368


      Starší články, pro rok 2014 jsem ještě nic neviděla

      https://www.deloitte.com/assets/Dcom-CzechRepublic/Local%20Assets/Documents/Accounting%20News/ucetni_zpravodaj_1211.pdf

      http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d1510v1486-caste-problematicke-pripady-z-praxe-sdruzeni-bez-pravni-subjektivity/

    • 24. 3. 2014 16:44

      Vilma (neregistrovaný)

      Re: Sdružení fyzic. osob - účet 341
      Já účtuji na 341 analytiku na každého účastníka.

    • 24. 3. 2014 16:54

      . (neregistrovaný)

      Re: Sdružení fyzic. osob - účet 341
      A jak to děláte, když mají ostatní účastnící sdružení své účetnictví? Svoji 341? Nebo uplatňují výdaje procentem z příjmů?

      Jak vůbec může vědět pověřený účastník sdružení, kolik mají na daních ostatní účastníci zaplatit?

    • 24. 3. 2014 19:47

      Vsal (neregistrovaný)

      Re: Sdružení fyzic. osob - účet 341
      ** dobrý den, moc díky za odpovědi.

      Jedná se o rodinný podnik - matka+otec+syn - všichni pracují jen v této firmě a mají příjmy (nyní výnosy) jen z této firmy (sdružení). Od 1.1.2014 přešli na účetnictví (vysoký obrat). Sdědila jsem toto sdružení jen pro kontroly v průběhu roku, přiznání jim zpracovává dań. poradce.

      Jen se mi nezdála ta 341 a 491 pro ostatní - změním na 341 anal. pro každého.

      Moc děkuji i za odkazy. Rozšířím si obzory :-)

      Hezký den, Vs.

    • 24. 3. 2014 19:47

      Vsal (neregistrovaný)

      Re: Sdružení fyzic. osob - účet 341
      ** dobrý den, moc díky za odpovědi.

      Jedná se o rodinný podnik - matka+otec+syn - všichni pracují jen v této firmě a mají příjmy (nyní výnosy) jen z této firmy (sdružení). Od 1.1.2014 přešli na účetnictví (vysoký obrat). Sdědila jsem toto sdružení jen pro kontroly v průběhu roku, přiznání jim zpracovává dań. poradce.

      Jen se mi nezdála ta 341 a 491 pro ostatní - změním na 341 anal. pro každého.

      Moc děkuji i za odkazy. Rozšířím si obzory :-)

      Hezký den, Vs.

    • 24. 3. 2014 20:06

      . (neregistrovaný)

      Re: Sdružení fyzic. osob - účet 341
      Co se roku 2013 týká, tak jsem psala, že účet 341 je pro evidenci daní pouze toho účastníka sdružení, který vede účetnictví. Není to sběrný účet pro daně všech účastníků sdružení. Ani když uděláte analytiku.

    • 25. 3. 2014 17:15

      Vsal (neregistrovaný)

      Re: Sdružení fyzic. osob - účet 341
      *** děkuji. Moc Vám děkuji za trpělivost - já o sdružení nevím zhola nic, jen jim pomáhám s účetnictvím a SW, v kterém jej vedou.

      Hledala jsem dále na netu informace a jestli tedy chápu správně, tak budu ostatní dva účastníky sdružení, kteří nevedou účetnictví, v průběhu roku evidovat platby na 398anal dle účastníků (spoj. účet) a k 31.12. vyúčtuji pohledávky na 358/závazky 368.

      Myslela jsem si, že účet 398 se použije jen pro převod nákladů/výnosů k 31.12.2013 na jednotlivé účastníky sdružení a jeho stav se vyrovná proti 358 (ztráta) anebo proti 368 (zisk).

      V průběhu roku se platí "ze sdružení" zálohy na SP, ZP, daň z příjmů za všechny účastníky sdružení (tj. ten, kdo vede účetnictí bude 526 - SP, ZP a 341 - daň z příjmů) a platby za zbylé dva účastníky SP, ZP, daň z příjmů budu evidovat na 398.1 a 398.2 a zúčtuji pak k 31.12.2013 proti 368/358 vč. podílu na zisku/ztrátě, která na ně připadá?

      Z důvodu evidenčního bych navrhovala, zda mohu celý rok zálohy SP, ZP, daň z příjmů evidovat na 526/341 (anal) a pak k 31.12.2013 jedním interním dokladem přeúčtovat na 398.

      Takto bych zabezpečila i jednoduché podklady pro přiznání ostatních společníků, tj. daňově zisk a lehce bych odečtla nedaň. tj. SP, ZP, daň z příjmů.

      Omlouvám se za "neznalost" a moc doufám, že mi odpovíte :-)

      Vs.

    • 25. 3. 2014 17:47

      . (neregistrovaný)

      Re: Sdružení fyzic. osob - účet 341
      Neúčtovala bych náklady na SP a ZP ostatních členů sdružení (spolku) na nákladový účet člena, který je pověřený vedením účetnictví. Nejsou to náklady tohoto člena. Ani to nejsou náklady sdružení (spolku). Spíš bych se přikláněla k rozvahovému účtu.
      Vemte si, když by další dva členové podnikali ještě jinde, každý by byl v dalším sdružení. Nebo by měli vlastní podnikání. Pak by si účtovali o svých nákladech u sebe, ne v "cizím" účetnictví.

    • 25. 3. 2014 19:20

      Vsal (neregistrovaný)

      Re: Sdružení fyzic. osob - účet 341
      *** děkuji, chápu. Problém je, že tak bylo celý rok po konzultaci s daňařem účtováno (zvlášť analytiky na SP, ZP jednotlivých účastníků) + zálohy ost. účastníků na 491xxx, mohla bych tedy nyní k 31.12.2013 napravit tak, že jedním interním dokladem přeúčtuji na ten účet 398.a (konkrétní účastník).

      Prosím o váš názor.

      Jinak, co jsem předtím psala, jak zúčtovávat 398 - 358/368 prosím je má domněnka z infa nalezeného na netu, správná?

      Ještě jednou díky za váš čas, co se týče sdružení, jsem "čistá" :-)

    • 25. 3. 2014 19:31

      . (neregistrovaný)

      Re: Sdružení fyzic. osob - účet 341
      Není to problém, je to jiný způsob účtování. Ale je to účtováno (ať již podle daňaře na 491 či na účet 3x) rozvahově, ne výsledkově. To je podle mě teď to hlavní. Určitě bych nic zpětně neopravovala (není důvod).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).