Hlavní navigace

Důchodce-zálohy ZP

• (neregistrovaný) 81.90.161.---

25. 3. 2014 10:22

Dobrý den,
    pochopila jsem správně, že do přehledu VZP musím napsat typ zálohy 1752,- i když mi zálohy nevyšly, když jsem v důchodu?
    Jako důchodce mám povinnost zálohy platit jako kdyby SVČ byla hlavní?
    Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 3. 2014 10:59

delfin1

Re: důchodce-zálohy ZP
      koukněte na www.jakpodnikat.cz - pojištění, je to tam dobře rozepsané
      dle mého v prvním roce neplatíte, a pak platíte zálohy, které vám vyšly dle přehledu, jako důchodce jste vedlejší

• 25. 3. 2014 11:28

Mari.B (neregistrovaný) 81.90.161.---

Ale já jsem vyčetla toto:

Osoba samostatně výdělečně činná platí pojistné formou měsíčních záloh a doplatku pojistného. Zálohy platí tehdy, pokud je podnikání hlavní zdroj příjmů, což platí i pro souběh se státní kategorií. Např. osoby pobírající důchod nebo nezaopatřené dítě ( student) jsou povinni platit zálohy, s výjimkou prvního roku podnikání. V následujících letech platí zálohy podle skutečnosti za předchozí rok, může se stát, že záloha bude např. 10 Kč. I takovou zálohu jsou povinni platit.

http://www.cpzp.cz/clanek/72-0-Informace-pro-OSVC.html

• 25. 3. 2014 13:22

delfin1

3) Pojistné platí i stát, vypočtená záloha

Pokud patříme mezi osoby, za které platí pojistné i stát což je např.

student
      starobní nebo invalidní důchodce, i částečně invalidní
      žena pečující o malé dítě
      podrobně § 7 zákona 48/97 o veřejném zdravotním pojištění

nahlásíme to na své zdravotní pojišťovně (do 8 dnů od změny). Zálohy budeme platit, jen pokud jsme měli v předešlém roce zisk. Minimální záloha není stanovena (jednou jsem platila 30 Kč měsíčně). Pokud s podnikáním začínáme, zálohy neplatíme.

Po skončení roku po podání Přehledu zaplatíme nebo doplatíme pojistné ze skutečně dosaženého zisku. Případný přeplatek ze záloh nám pojišťovna vrátí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).