Hlavní navigace

Úroky - není vlastníkem

  • (neregistrovaný) 82.99.163.---

    27. 3. 2014 9:23

    Dobrý den, zaměstnanec si chce uplatnit úroky - překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Dle smlouvy je účel úvěru: změna/údržba stavby/udržovací práce. Vlastníkem nemovitosti není. Můžu mu uplatnit úroky? Ve smlouvě není napsáno, jaké stavby se to týká – není tam adresa, tak jak mi doloží, že to bylo pro bytové potřeby jeho nebo někoho z rodiny? Předem děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 3. 2014 9:31

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Úroky - není vlastníkem
      Úroky může zaměstnanec uplatnit, ale pouze podáním daňového přiznání. Pokud by byl vlastníkem nemovitosti, uplatnil by mohl v RZD. Pokud není vlastníkem, může uplatnit v daňovém přiznání.

    • 27. 3. 2014 9:42

      Ivanax (neregistrovaný) 82.99.163.---

      Re: Úroky - není vlastníkem
      A kde se to prosím dočtu? Já jsem třeba uznala úroky zaměstnance, který si vzal hypotéku a nastavil si patro v domku rodičů. V katastru nemovitostí jsou vlastníci rodiče. Ale ve smlouvě o úvěru byla přímo ta adresa, což tady není.

    • 27. 3. 2014 9:48

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Úroky - není vlastníkem
      Mám knihu Roční zúčtování příjmů ze závislé činnosti....a zde je uvedeno, že na bytové účely uvedené v § 15 odst. 3 písm.e), v případě, že není poplatník vlastníkem, uplatní odpočet v daňovém přiznání.

    • 27. 3. 2014 9:54

      jo (neregistrovaný) 62.153.226.---

      Re: Úroky - není vlastníkem
      paní Jasná, je to v RZ Mgr. Pelech, který rok - RZ 2013 nebo 2012 na jaké straně prosím, děkuji

    • 27. 3. 2014 10:02

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Úroky - není vlastníkem
      Autorem je Dobešová a Šmídová, vydavatel Poradce s.r.o.

    • 27. 3. 2014 10:10

      jo (neregistrovaný) 62.153.226.---

      Re: Úroky - není vlastníkem
      aha a z kterého je prosím roku nebo pojednává o RZ 2013, není to něco staršího ...? já jsem se úplně orosila, protože jsem si vzpomněla, že dříve jsem to tak prováděla a i si vzpomínám na školení s Dobešovou, kde to říkala, ale je to asi tak 5 let, pak jsemnějakou dobu mzdy nedělala a úplně mi to vypadlo z hlavy, naštěstí ještě RZ nemám ve mzdách, právě na tom pracuji, tak bych ještě něco zachránila, i když myslím, že je to sporné, protože písm. e je údržba a změna , kdy vlastnictví se požaduje v odstavci 4) jen u a-c a a pak a,c a e je že užíval a právě když užívá, doloží nájemní smlouvou a mám za to, že může uplatnit úroky ...? teď konkrétně myslím byt tedy v nájmu, jaký na to máte paní Jasná názor? To, že má podat DAP je spíše forma výkladu, taková pomoc pro mzdovky ...? v zákoně neumím vyčíst, že má povinnost podání DAP v případě nájemního bytu- teď píši o problému,který řeším já, můžete mi prosím poradit-můžu udělat RZ, když není vlastníkem, jde o změnu,údržbu a doloží nájemní smlouvou ?

    • 27. 3. 2014 10:52

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Úroky - není vlastníkem
      >

      >>Autorem je Dobešová a Šmídová, vydavatel Poradce
      >>s.r.o.
      >aha a z kterého je prosím roku nebo pojednává o RZ
      >2013, není to něco staršího ...? já jsem se úplně
      >orosila, protože jsem si vzpomněla, že dříve jsem to tak
      >prováděla a i si vzpomínám na školení s Dobešovou, kde to
      >říkala, ale je to asi tak 5 let, pak jsemnějakou dobu
      >mzdy nedělala a úplně mi to vypadlo z hlavy, naštěstí
      >ještě RZ nemám ve mzdách, právě na tom pracuji, tak
      >bych ještě něco zachránila, i když myslím, že je to
      >sporné, protože písm. e je údržba a změna , kdy
      >vlastnictví se požaduje v odstavci 4) jen u a-c a a pak a,c a e
      >je že užíval a právě když užívá, doloží nájemní
      >smlouvou a mám za to, že může uplatnit úroky ...? teď
      >konkrétně myslím byt tedy v nájmu, jaký na to máte paní
      >Jasná názor? To, že má podat DAP je spíše forma výkladu,
      >taková pomoc pro mzdovky ...? v zákoně neumím vyčíst,
      >že má povinnost podání DAP v případě nájemního bytu-
      >teď píši o problému,který řeším já, můžete mi prosím
      >poradit-můžu udělat RZ, když není vlastníkem, jde o
      >změnu,údržbu a doloží nájemní smlouvou ?

      Každý případ je přeba posuzovat samostatně. U paní Ivany byl problém, že šlo o stavbu, kdy vlastnictví musí prokázat výpisem z listu vlastnictví, což není v jejím případě množné, protože není vlastníkem, proto může uplatnit pouze v DP. U vás jde o nájemní byt a zde stačí v RZD doložení nájemní smlouvy. Pokud vám ji doloží, můžete uplatnit úroky z úvěru v RZD.

    • 27. 3. 2014 9:55

      Ivanax (neregistrovaný) 82.99.163.---

      Re: Úroky - není vlastníkem
      Aha, tak tu bohužel nemám. Ale tak mělo by to být snad někde v zákoně, ne?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).