Hlavní navigace

Daňový bonus

  • (neregistrovaný) 89.24.212.---

    28. 3. 2014 8:15

    Dobrý den,
    včera jsem tu zadávala dotaz, ale pořád se nemůžu dostat k vysvětlení.
    (tímto také děkuji odpovídajícím .- .--)

    Zaměstnankyně, dítě se narodilo v 01/2014, byla na MD do 05/2014, v 06-07/2014 vybírala ŘD - v těchto dvou měsících si uplatnila daň. zvýhodnění. Pak nástup na RD. Manžel si zvýhodnění uplatňoval až od 08/2014, kdy po evidenci na ÚP nastoupil do práce.

    Úhrn příjmů ze 2 zaměstnání 37.000 (oddíl 2, ř. 31), příjmy podle §7 5000-(Př.č.1, ř. 101), celkem tedy méně než 48.00O,-. Během roku vyplacený daň.bonus 2.234,-.

    1) je třeba podávat daň. přiznání, když je příjem z OSVČ menší než 6000,-? V tomto případě ale musí podat, protože měla 2 příjmy ze závislé činnosti souběžně?

    2) kdyby se DP muselo podat, vyplacené daň. bonusy by se museli vrátit, protože celkový příjem nedělá 48.000,- ?(zatím jsem dala do DP na ř. 72,75 a 76 částky 2.234,-), a vychází mi, že co bylo zaměstnankyni sraženo na zálohách (oddíl 7 ř.84), tak se jí má i vrátit (oddíl 7 ř.91). Ale nevím, kde zapsat ten vyplacený bonus. Nebo přemýšlím špatně, že by se ten ř. 91 měl ponížit o ten vyplacený bonus?

    3)asi bych měla do tab.2- počet měsíců dát 7 (od 01-07/2014), a tím rozdíl na daň. bonusech (ř.77) se mi přičte k ř.č. 84 - bude ještě vyšší částka s mínusem (zaplaceno více).

    Měla jsem za to, že pokud prostě výše celkových ročních příjmů nedosahuje těch 48.000,-, tak se ty vyplacené bonusy musí vracet.

    Děkuji všem, kteří v době před odevzdáváním DP mají ještě čas a chuť pomáhat druhým.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 3. 2014 9:27

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: Daňový bonus
      Nepochopila jsem, kdo měl ta 2 zaměstnání a kdo je OSVČ. Píšete, že žena byla na MD, pak měla příjem z vybírané dovolené a pak šla na RD a pak zas píšete, že měla 2 zaměstnavatele současně...

    • 28. 3. 2014 9:42

      KK64 (neregistrovaný) 89.24.212.---

      Re: Daňový bonus
      >>Dobrý den,
      >>
      >>Zaměstnankyně, dítě se narodilo v 01/2014, byla na MD
      >>do 05/2014, v 06-07/2014 vybírala ŘD - v těchto dvou
      >>měsících si uplatnila daň. zvýhodnění. Pak nástup na
      >>RD. Manžel si zvýhodnění uplatňoval až od 08/2014,
      >>kdy
      >>po evidenci na ÚP nastoupil do práce.
      >>
      >>Úhrn příjmů ze 2 zaměstnání 37.000 (oddíl 2, ř. 31),
      >>příjmy podle §7 5000-(Př.č.1, ř. 101), celkem tedy
      >>méně než 48.00O,-. Během roku vyplacený daň.bonus
      >>2.234,-.
      >>
      >>1) je třeba podávat daň. přiznání, když je příjem z
      >>OSVČ menší než 6000,-? V tomto případě ale musí
      >>podat,
      >>protože měla 2 příjmy ze závislé činnosti souběžně?
      >>
      >>2) kdyby se DP muselo podat, vyplacené daň. bonusy by
      >>se museli vrátit, protože celkový příjem nedělá
      >>48.000,- ?(zatím jsem dala do DP na ř. 72,75 a 76
      >>částky
      >>2.234,-), a vychází mi, že co bylo zaměstnankyni
      >>sraženo
      >>na zálohách (oddíl 7 ř.84), tak se jí má i vrátit
      >>(oddíl 7 ř.91). Ale nevím, kde zapsat ten vyplacený
      >>bonus. Nebo přemýšlím špatně, že by se ten ř. 91 měl
      >>ponížit o ten vyplacený bonus?
      >>
      >>3)asi bych měla do tab.2- počet měsíců dát 7 (od
      >>01-07/2014), a tím rozdíl na daň. bonusech (ř.77) se
      >>mi
      >>přičte k ř.č. 84 - bude ještě vyšší částka s mínusem
      >>(zaplaceno více).
      >>
      >>Měla jsem za to, že pokud prostě výše celkových
      >>ročních příjmů nedosahuje těch 48.000,-, tak se ty
      >>vyplacené
      >>bonusy musí vracet.
      >>
      >>
      >
      >Nepochopila jsem, kdo měl ta 2 zaměstnání a kdo je
      >OSVČ. Píšete, že žena byla na MD, pak měla příjem z
      >vybírané dovolené a pak šla na RD a pak zas píšete, že měla
      >2 zaměstnavatele současně..

      >Naše zaměstnankyně na MD současně pracovala u druhého zaměstnavatele (má tedy 2 Potvrz.o zdan.příjmech). A zároveň byla v r.2013 i OSVČ.
      Snad je to už srozumitelnější.

    • 28. 3. 2014 9:54

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: Daňový bonus
      >>>Dobrý den,
      >>>
      >>>Zaměstnankyně, dítě se narodilo v 01/2014, byla na MD
      >>>do 05/2014, v 06-07/2014 vybírala ŘD - v těchto dvou
      >>>měsících si uplatnila daň. zvýhodnění. Pak nástup na
      >>>RD. Manžel si zvýhodnění uplatňoval až od 08/2014,
      >>>kdy
      >>>po evidenci na ÚP nastoupil do práce.
      >>>
      >>>Úhrn příjmů ze 2 zaměstnání 37.000 (oddíl 2, ř. 31),
      >>>příjmy podle §7 5000-(Př.č.1, ř. 101), celkem tedy
      >>>méně než 48.00O,-. Během roku vyplacený daň.bonus
      >>>2.234,-.
      >>>

      >>>3)asi bych měla do tab.2- počet měsíců dát 7 (od
      >>>01-07/2014), a tím rozdíl na daň. bonusech (ř.77) se
      >>>mi
      >>>přičte k ř.č. 84 - bude ještě vyšší částka s mínusem
      >>>(zaplaceno více).
      >>>
      >>>Měla jsem za to, že pokud prostě výše celkových
      >>>ročních příjmů nedosahuje těch 48.000,-, tak se ty
      >>>vyplacené
      >>>bonusy musí vracet.
      >>>
      >>>
      >>
      >>Nepochopila jsem, kdo měl ta 2 zaměstnání a kdo je
      >>OSVČ. Píšete, že žena byla na MD, pak měla příjem z
      >>vybírané dovolené a pak šla na RD a pak zas píšete, že
      >>měla
      >>2 zaměstnavatele současně..
      >
      >>Naše zaměstnankyně na MD současně pracovala u druhého
      >>zaměstnavatele (má tedy 2 Potvrz.o zdan.příjmech). A
      >zároveň byla v r.2013 i OSVČ.
      >Snad je to už srozumitelnější.

      Co se týká těch zaměstnání - daňové prohlášení měla jistě podepsané u vás, takže zde jí byla sražená zálohová daň (z té čerpané dovolené). U toho druhého zaměstnavatele měla příjem nad 5000 Kč, takže jí z toho sráželi zálohovou daň bez podepsaného prohlášení? Pokud je to tak, a ten druhý zaměstnavatel jí srážel zálohovou daň bez podepsaného prohlášení, musí podat přiznání, a protože nemá hrubého ani 48000, musí vrátit bonusy.
      Ale manžel snad celkem v roce 2013 vydělal aspoň 48000 hrubého, tak to dítě může uplatnit on za celých 12 měsíců. Nebo on také na 48 tis. nedosáhl?

    • 28. 3. 2014 10:43

      KK64 (neregistrovaný) 89.24.212.---

      Re: Daňový bonus
      Dosáhl. Pak by si on mohl ve svém DP uplatnil dítě za celý rok(dostal by ještě zvýhodnění za 01-07) a zaměstnankyně by ve svém DP vůbec dítě neuváděla, jen na ř. 76 zadala výši vyplac. daň.bonusů. Finančně na tom ale budou v souhrnu stejně, když by si žena zadala dítě za 01-07 a odečetla vyplac.bonusy a manžel si už DP nepodával,nebo se pletu? Nebo si žena nemůže do DP vůbec uvádět dítě, když měla nízký příjem?

    • 28. 3. 2014 10:54

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Daňový bonus
      Kdyby si podala DP a měla víc než 48000,-, tak to možné je. Při nižším příjmu musí vrátit bonusy, které už dostala vyplacené.

    • 28. 3. 2014 11:51

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: Daňový bonus
      Nepochopila jsem přesně, jak to myslíte.
      Jednoduše - ona má povinnost podat přiznání a musí v něm vyplnit částku již vyplacených bonusů. Protože ale nedosáhla 48000 Kč, tak tyto bonusy musí vrátit.(ve svém přiznání
      A aby o peníze na dítě nepřišli (ať ve formě bonusu nebo ve formě vratky daně), podá přiznání manžel (nebo možná požádal v práci o RZD, to nevím) a on uplatní dítě za celých 12 měsíců.

    • 28. 3. 2014 12:08

      KK64 (neregistrovaný) 89.24.212.---

      Re: Daňový bonus
      Tak snad jsem už tomu porozuměla. Ona v DP do tab. č.2 Údaje o dětech tedy nepíše nic, jen do ř. 76 zadá výši vyplac.měs.daň.bonusů a manžel si podá DP a uplatní 12měsíců. On musí podat DP také do 31.3.2014?
      Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).