Hlavní navigace

Prosím zkušené - daň.zvýhod.neprávem

• (neregistrovaný) 81.30.243.---

1. 4. 2014 9:05

Dobrý den, prosím o radu zkušené. Známý si v zaměstnání uplatňoval daň. zvýhodnění na 2 děti. Na toto ale neměl nárok. Účetní v práci mu řekla, že rozdíl musí vrátit. Dala mu potvrzení o zdanitelných příjmech, kde děti uvedené nebyly, je v něm uvedená skutečně sražená záloha. To bych všechno chápala, že daň vrátí finančáku přes přiznání k dani z příjmů. Jenže dneska mi ten známý řekl, že v práci podepsal dohodu o srážkách ze mzdy, kde je uveden důvod srážky: oprava daň. zvýhodnění (pozdě nahlášeno). A teď mi přijde, že tu daň vlastně vrátí 2x, jednou formou srážky ze mzdy a podruhé v daň. přiznání. Chápu to správně? Neměla ta účetní v práci opravit mzdy v ročním zúčtování, kde srazí správnou výši daně, tj. bez daň. zvýhodnění, a tu odvést na FÚ s tím, že zaměstnanci bude srážet ze mzdy na základě dohody o srážkách? Nebo opravit mzdy na správnou výši daně, tu odvést na FÚ, vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech ale už s opravenou sraženou daní, a srážet na základě dohody o srážkách? Nebo 3. možnost mě napadá, nechat potvrzení o zdan. příjmech se skutečně sraženou daní, tj. s malou daní, protože uplatňoval 2 děti, které ale v tom potvrzení uvedené nejsou, udělal by si sám DPFO, kde by mu vyšlo, že má daň vrátit FÚ, pak ale mi přijde nesmyslná ta dohoda o srážkách? Poradí prosím někdo? Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 4. 2014 13:21

om (neregistrovaný) 90.179.112.---

Re: Prosím zkušené - daň.zvýhod.neprávem
      Pokud požádal o RZD, kde toto dodatečně nahlásil,pak by měla opravit mzd.účetní. Předpokládám,že se jedná pouze o určité období r.2013.

• 1. 4. 2014 17:46

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

.
      >>>přiznání. Chápu to správně? Neměla ta účetní v práci
      >>>opravit mzdy v ročním zúčtování, kde srazí správnou
      >>>výši daně, tj. bez daň. zvýhodnění, a tu odvést na FÚ
      >>>s
      >>>tím, že zaměstnanci bude srážet ze mzdy na základě
      >>>dohody o srážkách? Nebo opravit mzdy na správnou výši
      >>>daně, tu odvést na FÚ, vystavit potvrzení o
      >>>zdanitelných
      >>>příjmech ale už s opravenou sraženou daní, a srážet
      >>>na
      >>>základě dohody o srážkách? Nebo 3. možnost mě napadá,
      >>>nechat potvrzení o zdan. příjmech se skutečně
      >>>sraženou
      >>>daní, tj. s malou daní, protože uplatňoval 2 děti,
      >>>které ale v tom potvrzení uvedené nejsou, udělal by
      >>>si
      >>>sám DPFO, kde by mu vyšlo, že má daň vrátit FÚ, pak
      >>>ale
      >>>mi přijde nesmyslná ta dohoda o srážkách? Poradí
      >>>prosím někdo? Děkuji.
      >>Pokud požádal o RZD, kde toto dodatečně nahlásil,pak
      >>by měla opravit mzd.účetní. Předpokládám,že se jedná
      >>pouze o určité období r.2013.
      >
      >Jedná se o celý rok.

Jsou 2 způsoby:
      1) V potvrzení o příjmech děti uvedené nebudou a daň tam bude uvedená taková, jakou mu skutečně sráželi a on při podání přiznání zjistí, že mu vychází nedoplatek a ten doplatí na FÚ.
      Ale v tom případě už mu nebudou srážet nic v zaměstnání.
      nebo
      2) Tu částku odvede na FÚ zaměstnavatel a ten bude mít za zaměstnancem pohledávku a bude mu ji srážet.
      Na potvrzení děti uvedené nebudou, ale daň by měla být uvedená taková, jakou by býval měl sraženou, kdyby děti neuplatňoval, aby nedošlo k tomu, že jednou to FÚ pošle zaměstnavatel, který si to ale vybere zpět od zaměstnance, a podruhé že to FÚ zaplatí i ten zaměstnanec. Anebo už přiznání podávat nebude.
      Ale možná že ty srážky se týkají letošního roku, nevím.

• 1. 4. 2014 20:44

K. (neregistrovaný) 185.26.182.---

Taky si myslím. Děkuji všem. Hezký večer

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).