Hlavní navigace

Odpovědný zástupce - manželka

  • (neregistrovaný) 109.81.187.---

    15. 9. 2014 13:41

    Dobrý den,
    moc Vás prosím o radu. Manžel chce podnikat v oboru, na který nemá vzdělání (maturitu). Já jako odpovědný zástupce vyhovuji.
    Můžu mu vůbec jako manželka dělat odpovědného zástupce? A pokud ano, musíme mít mezi sebou smlouvu a je nutné, aby mi za to platil? Lze toto pro něj vykonávat i zdarma?
    Moc děkuji a přeji hezký den.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 9. 2014 14:35

      pája

      Re: Odpovědný zástupce - manželka
      je-li manžel OSVČ, tak Vy můžete být spolupracující osoba a vykonávat funkci odp. zást.-

    • 15. 9. 2014 14:51

      MM. (neregistrovaný) 109.81.187.---

      Re: Odpovědný zástupce - manželka
      Moc Vám děkuji!!!
      A můžu se ještě zeptat, jestli musíme mít mezi sebou nějakou smlouvu? A můžu to dělat za nějakou symbolickou cenu?

    • 15. 9. 2014 14:54

      pája

      Re: Odpovědný zástupce - manželka
      >>>Dobrý den,
      >>>moc Vás prosím o radu. Manžel chce podnikat v oboru,
      >>>na který nemá vzdělání (maturitu). Já jako odpovědný
      >>>zástupce vyhovuji.
      >>>Můžu mu vůbec jako manželka dělat odpovědného
      >>>zástupce? A pokud ano, musíme mít mezi sebou smlouvu
      >>>a
      >>>je
      >>>nutné, aby mi za to platil? Lze toto pro něj
      >>>vykonávat
      >>>i
      >>>zdarma?
      >>>Moc děkuji a přeji hezký den.
      >>
      >>je-li manžel OSVČ, tak Vy můžete být spolupracující
      >>osoba a vykonávat funkci odp. zást.-
      >
      >Moc Vám děkuji!!!
      >A můžu se ještě zeptat, jestli musíme mít mezi sebou
      >nějakou smlouvu?
      NE, ohlásí Vás na ŽÚ, dále na FÚ, OSSZ,ZP
      A můžu to dělat za nějakou symbolickou
      >cenu?
      NE, bude na Vás převádět část příjmů a zvýhodní si daně.Alespoň si myslím, že takto je to správně.Třeba mne někdo opraví.

    • 15. 9. 2014 15:16

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: Odpovědný zástupce - manželka
      Bude se převádět část příjmů a výdajů podle § 13 ZDP. Ušetřit lze většinou na sociální dani.

      Hezký den!

    • 15. 9. 2014 22:18

      Zuzik (neregistrovaný) 109.81.211.---

      Re: Odpovědný zástupce - manželka
      Myslím, že se bavíte o dvou různých věcech. Tazatelka se ptala, zda může manželovi dělat odpovědnou osobu, aby mohl dostat ŽL. Může. Toto je jen věcí Živnostenského úřadu. Na FÚ a ani nikam jinam se toto nehlásí, slouží to pouze pro vydání ŽL.
      Samozřejmě si ji manžel může nahlásit jako spolupracující osobu, pak už nastupuje nahlášení na FÚ, ČSSZ a ZP a pohlíží se na ni jako na OSVČ se všemi důsledky. Nicméně si myslím, že pokud mu bude její osoba "sloužit" v podnikání pouze jako odpovědný zástupce, pak se automaticky nestává osobou spolupracující. Jde o to, že manželé se mezi sebou nemůžou zaměstnávat, takže spolu můžou jen "spolupracovat".

    • 16. 9. 2014 8:41

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Odpovědný zástupce - manželka
      No ale podle živnostenského zákona má být mezi živnostníkem a odpovědným zástupcem nějaký smluvní vztah a proto se v případě manžela doporučuje spolupracující osoba.

    • 17. 9. 2014 8:30

      MM. (neregistrovaný) 109.81.187.---

      Re: Odpovědný zástupce - manželka
      Moc Vám všem děkuji za odpovědi !!! Existuje přeci jen způsob, jak se spolupracující osobě vyhnout?

    • 17. 9. 2014 9:39

      . (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: Odpovědný zástupce - manželka
      >>>>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>>>moc Vás prosím o radu. Manžel chce podnikat v oboru,
      >>>>>>>>na který nemá vzdělání (maturitu). Já jako odpovědný
      >>>>>>>>zástupce vyhovuji.
      >>>>>>>>Můžu mu vůbec jako manželka dělat odpovědného
      >>>>>>>>zástupce? A pokud ano, musíme mít mezi sebou smlouvu
      >>>>>>>>a
      >>>>>>>>je
      >>>>>>>>nutné, aby mi za to platil? Lze toto pro něj
      >>>>>>>>vykonávat
      >>>>>>>>i
      >>>>>>>>zdarma?
      >>>>>>>>Moc děkuji a přeji hezký den.
      >>>>>>>
      >>>>>>>je-li manžel OSVČ, tak Vy můžete být spolupracující
      >>>>>>>osoba a vykonávat funkci odp. zást.-
      >>>>>>
      >>>>>>Moc Vám děkuji!!!

      >>>Myslím, že se bavíte o dvou různých věcech. Tazatelka
      >>>se ptala, zda může manželovi dělat odpovědnou osobu,
      >>>aby mohl dostat ŽL. Může. Toto je jen věcí
      >>>Živnostenského úřadu. Na FÚ a ani nikam jinam se toto
      >>>nehlásí,
      >>>slouží to pouze pro vydání ŽL.
      >>>Samozřejmě si ji manžel může nahlásit jako
      >>>spolupracující osobu, pak už nastupuje nahlášení na
      >>>FÚ, ČSSZ a ZP
      >>>a pohlíží se na ni jako na OSVČ se všemi důsledky.
      >>>Nicméně si myslím, že pokud mu bude její osoba
      >>>"sloužit"
      >>>v podnikání pouze jako odpovědný zástupce, pak se
      >>>automaticky nestává osobou spolupracující. Jde o to,
      >>>že
      >>>manželé se mezi sebou nemůžou zaměstnávat, takže
      >>>spolu
      >>>můžou jen "spolupracovat".
      >
      >Moc Vám všem děkuji za odpovědi !!! Existuje přeci jen
      >způsob, jak se spolupracující osobě vyhnout?

      Rodinný závod § 700 NOZ a následující / neprověřeno, příliš nové
      Vhodná by byla konzultace na živnostenském úřadu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).