Hlavní navigace

Prázdniny, maturita a pojištěná činnost

  • (neregistrovaný) 95.82.152.---

    15. 9. 2014 14:08

    Prosím o konzultaci. Budu psát zkráceně - všechny mzdovky vědí, o čem mluvím. Vyhodnocujete z hleldiska přiznání nebo nepřiznání zvýhodnění o prázdninách (ať už povoleno opakování maturity v září nebo odmaturováno úspěšně) výkon "pojištěné činnosti"(např. červenec, DPČ, 3000 Kč) podle toho, od kdy do kdy měl sjednanou DPČ nebo podle toho, v kterých dnech vykonával činnost? Já jsem vždy měla za to, že když je DPČ SJEDNÁNA po celý měsíc (např. od února do konce roku) a v červenci byl "pojištěný výdělek", pak zvýhodnění nenáleží.
    Teď jsem se setkala s názorem, že se nezohledňuje trvání DPČ (tzn. po celý měsíc), ale výkon té činnosti. Tzn. i když DPČ byla sjednána na celé měsíce, ale ten student pracoval jen v některých dnech, nejedná se o celý měsíc a tedy i když dosáhl příjmu, ze kterého se sráželo pojištění, zvýhodnění že náleží.
    Co si o tom myslíte?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 15. 9. 2014 14:47

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Jasná, Líbo a další-prosím spěchá
      >Prosím o konzultaci. Budu psát zkráceně - všechny
      >mzdovky vědí, o čem mluvím. Vyhodnocujete z hleldiska
      >přiznání nebo nepřiznání zvýhodnění o prázdninách (ať už
      >povoleno opakování maturity v září nebo odmaturováno
      >úspěšně) výkon "pojištěné činnosti"(např. červenec,
      >DPČ, 3000 Kč) podle toho, od kdy do kdy měl sjednanou
      >DPČ nebo podle toho, v kterých dnech vykonával činnost?
      >Já jsem vždy měla za to, že když je DPČ SJEDNÁNA po
      >celý měsíc (např. od února do konce roku) a v červenci
      >byl "pojištěný výdělek", pak zvýhodnění nenáleží.
      >Teď jsem se setkala s názorem, že se nezohledňuje
      >trvání DPČ (tzn. po celý měsíc), ale výkon té činnosti.
      >Tzn. i když DPČ byla sjednána na celé měsíce, ale ten
      >student pracoval jen v některých dnech, nejedná se o
      >celý měsíc a tedy i když dosáhl příjmu, ze kterého se
      >sráželo pojištění, zvýhodnění že náleží.
      >Co si o tom myslíte?

    • 15. 9. 2014 14:59

      RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

      Re: Jasná, Líbo a další-prosím spěchá
      Já mám stejný názor jako vy, že když byla sjednána po celý měsíc, s pojištěním, zvýhodnění nenáleží. Nedovedu si představit, jak mzdovka zkoumá, zda dítě zaměstnance pracovalo od 1. do posledního dne. Na ÚP také posuzují DPP (DPČ) za dobu, na kterou je sjednána a ne, kdy činnost vykonává, a podle toho vyplácí podporu.

    • 15. 9. 2014 15:44

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Jasná, Líbo a další-prosím spěchá
      Dobu školních prázdnin nelze považovat za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole, jestliže
      a) dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost podle § 10,
      § 10 Výdělečná činnost
      (1) Výdělečnou činností se rozumí činnost
      a) v České republice, která zakládá účast na nemocenském pojištění
      tak že když se to složí vyjde, že dobu nelze považovat jestliže dítě vykonává celý měsíc činnost zakládající účast na nemocenském pojištění

      jestli se tedy za ten měsíc odvede pojistné, není nárok
      kdyby se jednalo o DPČ a neodvádělo se pojistné (příjem menší než 2500) nárok by byl
      tak to chápu já

    • 15. 9. 2014 15:58

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: Jasná, Líbo a další-prosím spěchá
      Ohledně příjmu a pojištění je to jasné.
      Ale moje otázka zněla, zda se výkon činnosti od - do považuje doba, kdy bylo dítě zaměstnané nebo doba, kdy prakticky pracovalo.
      Např. začátek pracovněprávního vztahu (např. DPČ) 1.7., konec 31.8., v obou měsících sráženo SP, tudíž výkon činnosti byl po CELÉ měsíce.
      A i kdyby to dítě pracovalo jen do 10. července a pak zas jen pár dní v srpnu (přičemž v obou měsících dosáhlo pojištěného příjmu), není na zvýhodnění nárok, protože za výkon činnosti se považuje doba zaměstnání (tzn. od 1.7. do 31-.8.) a ne jen doba skutečného výkonu práce.
      Chápete to také tak?

    • 15. 9. 2014 15:48

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Jasná, Líbo a další-prosím spěchá
      výkon "pojištěné činnosti"(např. červenec,
      >>>>DPČ, 3000 Kč) podle toho, od kdy do kdy měl sjednanou
      >>>>DPČ nebo podle toho, v kterých dnech vykonával
      >>>>činnost?
      >>>>Já jsem vždy měla za to, že když je DPČ SJEDNÁNA po
      >>>>celý měsíc (např. od února do konce roku) a v
      >>>>červenci
      >>>>byl "pojištěný výdělek", pak zvýhodnění nenáleží.
      >>>>Teď jsem se setkala s názorem, že se nezohledňuje
      >>>>trvání DPČ (tzn. po celý měsíc), ale výkon té
      >>>>činnosti.
      >>>>Tzn. i když DPČ byla sjednána na celé měsíce, ale ten
      >>>>student pracoval jen v některých dnech, nejedná se o
      >>>>celý měsíc a tedy i když dosáhl příjmu, ze kterého se
      >>>>sráželo pojištění, zvýhodnění že náleží.
      >>>>Co si o tom myslíte?
      >>Já mám stejný názor jako vy, že když byla sjednána po
      >>celý měsíc, s pojištěním, zvýhodnění nenáleží.
      >>Nedovedu si představit, jak mzdovka zkoumá, zda dítě
      >>zaměstnance pracovalo od 1. do posledního dne. Na ÚP
      >>také
      >>posuzují DPP (DPČ) za dobu, na kterou je sjednána a
      >>ne,
      >>kdy činnost vykonává, a podle toho vyplácí podporu.
      >
      >Dobu školních prázdnin nelze považovat za soustavnou
      >přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole,
      >jestliže
      >a) dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou
      >činnost podle § 10,
      >§ 10 Výdělečná činnost
      >(1) Výdělečnou činností se rozumí činnost
      >a) v České republice, která zakládá účast na
      >nemocenském pojištění
      >tak že když se to složí vyjde, že dobu nelze považovat
      >jestliže dítě vykonává celý měsíc činnost zakládající
      >účast na nemocenském pojištění
      >
      >jestli se tedy za ten měsíc odvede pojistné, není
      >nárok
      >kdyby se jednalo o DPČ a neodvádělo se pojistné
      >(příjem menší než 2500) nárok by byl
      >tak to chápu já

      Ještě doplním, že podle druhého výkladu by znamenalo, že kdyby nepracoval všechny dny, tedy byl soboty a neděle doma, tak by podle toho názoru také měl nárok, protože neodpracoval celý měsíc?

    • 15. 9. 2014 15:59

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: Jasná, Líbo a další-prosím spěchá
      No právě proto mi se mi ten výklad zdá nesmyslný a potřebovala jsem se ujistit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).