Hlavní navigace

má zaměstnanec povinnost

  • (neregistrovaný) 109.81.210.---

    18. 9. 2014 17:16

    dobrý den, chtěla bych se zeptat vás zkušených účetních. Celou dobu co pracuji, jsem vždycky když jsem někam nastoupila, šla jsem si ověřit na zdravotní pojišťovnu, že firma řádně přihlásila. Tento týden jsem šla se zeptat na manžela a nejen že ho firma nepřihlásila, tak mi oznámili, že to je povinnost manžela tam zajít s pracovní smlouvou. Je to pravda? A dle kterého zákona a paragrafu se opírají? děkuji moc

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 18. 9. 2014 17:37

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: má zaměstnanec povinnost
      § 10
      Oznamovací povinnost plátců pojistného
      odst. 1) Zaměstnavatel je povinen nejpozději do osmi dnů od vzniku skutečnosti, která se
      oznamuje, provést u příslušné zdravotní pojišťovny oznámení o:
      a) nástupu zaměstnance do zaměstnání (§ 2 odst. 3) a jeho ukončení; jde-li o pojištěnce podle
      § 2 odst. 1 písm. b), oznamuje též tuto skutečnost,

      odst. 2) Zaměstnanec je povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně skutečnosti podle
      předchozího odstavce neprodleně, zjistí-li, že jeho zaměstnavatel tuto povinnost nesplnil, nebo
      pokud údaje uvedené pod písmeny b) a c) svému zaměstnavateli nesdělil.
      b) je změna zdravotní pojišťovny a c) je platba státu

      § 44
      (1) Za nesplnění oznamovací povinnosti podle § 10 může příslušná zdravotní pojišťovna uložit pojištěnci pokutu až do výše 10 000 Kč a zaměstnavateli až do výše 200 000 Kč. Při nesplnění oznamovací povinnosti zaměstnavatelem uloží pokutu pouze zaměstnavateli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).