Hlavní navigace

Spolek- nezletilý člen

  • (neregistrovaný) 109.69.210.---

    18. 9. 2014 18:51

    Prosím o radu, může být na základě splnění podmínky § 152 3) Občanského zákoníku zvolen do výboru spolku (statutárního orgánu) 16 letý člen ? Uvedly bychom to samozřejmě do stanov

    § 152
    (1) Právnická osoba si tvoří orgány o jednom členu (individuální) nebo o více členech (kolektivní).
    (2) Fyzická osoba, která je členem orgánu právnické osoby a která je do funkce volena, jmenována či jinak povolána (dále jen "člen voleného orgánu"), musí být plně svéprávná. To platí i pro zástupce právnické osoby, která je sama členem voleného orgánu jiné právnické osoby.
    (3) Týká-li se hlavní činnost právnické osoby nezletilých nebo osob s omezenou svéprávností a není-li hlavním účelem právnické osoby podnikání, může zakladatelské právní jednání určit, že členem voleného kolektivního orgánu právnické osoby může být i osoba nezletilá nebo osoba s omezenou svéprávností

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 21. 9. 2014 19:47

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 78.102.121.---

      Re: Spolek- nezletilý člen
      Pokud splníte § 152/3 NOZ, tak ano. Ale bude podléhat mj. i § 159 NOZ.

      Sice se připravuje novela NOZ, ale zatím to platí. A než novelu schválí, tak bude zletilý. :-))

      Hezký den!

    • 22. 9. 2014 8:29

      jana h (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: děkuji:) :)
      >>Prosím o radu, může být na základě splnění podmínky
      >>§
      >>152 3) Občanského zákoníku zvolen do výboru spolku
      >>(statutárního orgánu) 16 letý člen ? Uvedly bychom to
      >>samozřejmě do stanov
      >>
      >>§ 152
      >>(1) Právnická osoba si tvoří orgány o jednom členu
      >>(individuální) nebo o více členech (kolektivní).
      >>(2) Fyzická osoba, která je členem orgánu právnické
      >>osoby a která je do funkce volena, jmenována či jinak
      >>povolána (dále jen "člen voleného orgánu"), musí být
      >>plně svéprávná. To platí i pro zástupce právnické
      >>osoby,
      >>která je sama členem voleného orgánu jiné právnické
      >>osoby.
      >>(3) Týká-li se hlavní činnost právnické osoby
      >>nezletilých nebo osob s omezenou svéprávností a
      >>není-li
      >>hlavním účelem právnické osoby podnikání, může
      >>zakladatelské
      >>právní jednání určit, že členem voleného kolektivního
      >>orgánu právnické osoby může být i osoba nezletilá
      >>nebo
      >>osoba s omezenou svéprávností
      >
      >Pokud splníte § 152/3 NOZ, tak ano. Ale bude podléhat
      >mj. i § 159 NOZ.
      >
      >Sice se připravuje novela NOZ, ale zatím to platí. A
      >než novelu schválí, tak bude zletilý. :-))
      >
      >Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).