Hlavní navigace

Prodej nemovitosti

 • (neregistrovaný) 82.99.163.---

  23. 9. 2014 9:58

  Prosím, firma prodala nemovitost včetně DPH. Daň z nabytí movitých věcí se bude platit z celé částky nebo po odečtení DPH. Prosím, pomůže někdo...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 9. 2014 11:24

   Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.103.---

   Re: Prodej nemovitosti
   Tak toto je problém, protože nyní to vypadá, že by se měla platit daň z daně. Snad to tomu vydá GFŘ stanovisko.

   Důvodová zpráva k 340/2013 Sb.
   K § 13:
   Ustanovení § 13 vymezuje, co se pro účely daně z nabytí nemovitých věcí rozumí sjednanou cenou. Za sjednanou cenu se považuje úplata za nabytí vlastnického práva k nemovité věci, přičemž úplatu je nutné vykládat ve smyslu její definice obsažené v § 4. Sjednaná cena zahrnuje jakékoli protiplnění, které je nebo má být na základě ujednání mezi smluvními stranami poskytnuto za nabytí vlastnického práva k nemovité věci, a to buď nabyvatelem nebo jinou osobou, buď ve prospěch převodce, nebo třetí osoby. Ve svém důsledku to mimo jiné znamená, že sjednaná cena je celkovou cenou včetně daně z přidané hodnoty. To také odpovídá skutečnosti, že do zjištěné ceny se taktéž promítá tato daň. Sjednaná cena naproti tomu nezahrnuje vedlejší plnění, jež nabyvatel poskytne v souvislosti s nabytím vlastnického práva k nemovité věci mimo rámec smluvního vztahu s převodcem, např. platby realitní kanceláři za zprostředkování koupě.

   http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=70005

   http://www.psp.cz/sqw/sbirka.sqw?cz=340&r=2013

   Jen dodám, že Důvodová zpráva k § 13 je vlastně stejná jako v Důvodové zpráva k sněmovnímu tisku č. 1003 - Vl.n.z. o dani z nemovitých věcí, který byl zamítnut Senátem 12. 9. 2013:
   http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=6 &ct=1003&ct1=0

   A že původní důvodová zpráva byla psána v době, kdy se předpokládalo, že daň z nabytí nemovitých věcí bude hradit výhradně nabyvatel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).