Hlavní navigace

Dohoda o PP a exekuce

  • (neregistrovaný) 62.153.226.---

    23. 9. 2014 11:23

    Dobrý den, pokud je doručeno usnesení, kde nový plátce mzdy povinného se vyzývá aby ode dne doručení pokračoval ve srážce ze mzdy nebo j i n ý c h příjmů povinného a náš zaměstnanec má uzavřenou "jen" dohodu o provedení práce, tzn. že budu srážet z DoPP. Myslím, že je to tak OK, jsou uvedeny jiné příjmy (DoPP není mzda, ale odměna). Necháváte zci nezabavitelnou částku nebo vše jde na exekuci? Zjišťovala jsem na netu, jsou různé názory, prosím o vaši reakci a zda to tak v praxi také děláte, děkuji a přeji pěkný den jo

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 9. 2014 11:54

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Dohoda o PP a exekuce
      Domnívám se, že celá odměna z DPP by měla být přeposlána na exekuční srážku.

    • 23. 9. 2014 12:03

      jo (neregistrovaný) 62.153.226.---

      Re: Dohoda o PP a exekuce
      Děkuji, paní "jasná", kdysi jsem měla i odpověď z Exekutorské komory v tomto směru, ale jak se věci a výklady mění, tak trochu se bojím mu celou odměnu z dohody srazit a čekám, že přijde a budu mu to muset vysvětlit a nepřipadám si pevná v kramflecích ani mi to nedělá dobře :-(
      Podala jsem dotaz v Exekutorské komoře on-line, tak uvidím, co mi napíší. Moc děkuji za vaši reakci. jo

    • 23. 9. 2014 14:33

      jo (neregistrovaný) 62.153.226.---

      Re:Info z Exekut.komory- DoPP a exekuce
      Podle § 299 odst. 1, který obsahuje taxativní výčet jiných příjmů postižitelných srážkami, je nutné použít příslušná ustanovení občanského soudního řádu týkající se srážek ze mzdy na příjmy z dohody o pracovní činnosti. A contrario tedy příjmy z dohod o provedení práce nejsou v tomto režimu postižitelné, jsou nicméně jako jiná peněžitá pohledávka povinného postižitelné v režimu provedení exekuce přikázáním jiné peněžité pohledávky podle § 312 a násl. občanského soudního řádu; v takovém případě se neuplatní ustanovení o nezabavitelné částce a je na místě poukázat soudnímu exekutorovi celou částku až do výše vymáhané pohledávky. Věřím, že toto vyjádření přijmete s pochopením. S pozdravem za Exekutorskou komoru ČR Antonín Toman právník Exekutorské komory ČR

    • 23. 9. 2014 15:08

      Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re:Info z Exekut.komory- DoPP a exekuce
      Jestli to chápu dobře, tak nezáleží na tom, jestli je ta DPP jako přivýdělek k něčemu nebo jako jediný příjem ?

    • 24. 9. 2014 15:57

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re:Info z Exekut.komory- DoPP a exekuce
      No představte si, že když má člověk exekuci a vydělává si v pracovní poměru, musí mu zůstat aspoň nezabavitelná částka, tzn. minimum jeho + minima na vyživované osoby + 1 nebo 2 třetiny. A teprve zbytek je sražený. Takže žije z té nezabavitelné částky. Když si tentýž člověk vydělává pouze na DPP a jiné příjmy nemá a dojde na něj přikázání jiné peněžité pohledávky, tak se mu zabaví CELÝ výdělek. A z čeho má žít?

    • 26. 9. 2014 8:57

      jo (neregistrovaný) 62.153.226.---

      Re:Info z Exekut.komory- DoPP a exekuce
      nemyslím za druhé, vážně to nevím, ale napadlo mě to a proto jsem do dotazu napsala, že je to jeho jediný příjem, i když samozřejmě NEVÍM, zda to jeho jediný příjem je ... a odpověď jste měla možnost si přečíst. Na druhou stranu - mzdová sráží na HPP a uplatňuje nezabavitelné částky a exekutor uvalí exekuci na účet a obstaví účet ... a k čemu jsou v tomto případě platné nezabavitelné částky ?
      Mne by spíše zajímalo, zda existuje mzdová účetní, která sráží z DoPP pro jinou peněžní pohledávku a sráží celou odměnu ?

    • 26. 9. 2014 10:53

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re:Info z Exekut.komory- DoPP a exekuce
      No to s tím účtem je nepochopitelné, ale běžné. Prostě mzdová při srážkách mu musí nechat to životní minimum. Ale peníze na účtu exekutor bere jako spoření, nezajímá ho, jestli tam jde jen to životní minimum nebo něco jiného. Takže účet obstaví. Obrana je jedině ta, že dotyčný nemá vlastní účet a nechá si to zasílat na účet někoho jiného anebo výplata v hotovosti.
      Co se týká sražení celé odměny z DPP - určitě takové účetní existují, byly už tu tyto dotazy a tyto situace. Pokud má příjem u toho zaměstnavatele jen z DPP a příkaz jiné peněžité pohledávky, musí mu odměnu z DPP srazit celou

    • 26. 9. 2014 11:38

      jo (neregistrovaný) 62.153.226.---

      Re:Info z Exekut.komory- DoPP a exekuce
      Děkuji, ještě jsem ale kolegyni, která by takto u dohod o PP postupovala nepotkala, ani v historii jsem ji nenašla, jen se o tom mluví, "potěšilo" by mě, kdyby se ozvala a podpořila :) napsala jsem dotaz našemu externímu právníkovi a zachovám se dle jeho odpovědi, tedy, pokud jí budu rozumět- snad nebude moc šalamounská ... :) s tím účtem jsem měla na mysli to, že dle zákona např. u HPP dodržím nezabavitelné minimum, odešlu mzdu na účet (poukazujeme na účty) a účet mu stejně celý obstaví exekutor (pokud si nenechá posílat na někoho jiného) takže mi to přijde postavené na hlavu, ale nejsem od toho abych to řešila, ale dělala mzdy. Děkuji za rozhovor :) a přeji příjemný den, jo

    • 29. 9. 2014 13:24

      jo (neregistrovaný) 62.153.226.---

      Re:Info z Exekut.komory- DoPP a exekuce
      >>>>a

      >>>>celou odměnu ?
      >>>
      >>>No to s tím účtem je nepochopitelné, ale běžné.
      >>>Prostě
      >>>mzdová při srážkách mu musí nechat to životní
      >>>minimum.
      >>>Ale peníze na účtu exekutor bere jako spoření,
      >>>nezajímá ho, jestli tam jde jen to životní minimum
      >>>nebo něco
      >>>jiného. Takže účet obstaví. Obrana je jedině ta, že
      >>>dotyčný nemá vlastní účet a nechá si to zasílat na
      >>>účet
      >>>někoho jiného anebo výplata v hotovosti.
      >>>Co se týká sražení celé odměny z DPP - určitě takové
      >>>účetní existují, byly už tu tyto dotazy a tyto
      >>>situace.
      >>>Pokud má příjem u toho zaměstnavatele jen z DPP a
      >>>příkaz jiné peněžité pohledávky, musí mu odměnu z DPP
      >>>srazit celou
      >>Děkuji, ještě jsem ale kolegyni, která by takto u
      >>dohod o PP postupovala nepotkala, ani v historii jsem
      >>ji
      >>nenašla, jen se o tom mluví, "potěšilo" by mě, kdyby
      >>se
      >>ozvala a podpořila :) napsala jsem dotaz našemu
      >>externímu právníkovi a zachovám se dle jeho odpovědi,
      >>tedy,
      >>pokud jí budu rozumět- snad nebude moc šalamounská
      >>...
      >>:) s tím účtem jsem měla na mysli to, že dle zákona
      >>např. u HPP dodržím nezabavitelné minimum, odešlu
      >>mzdu
      >>na účet (poukazujeme na účty) a účet mu stejně celý
      >>obstaví exekutor (pokud si nenechá posílat na někoho
      >>jiného) takže mi to přijde postavené na hlavu, ale
      >>nejsem
      >>od toho abych to řešila, ale dělala mzdy. Děkuji za
      >>rozhovor :) a přeji příjemný den, jo
      >Já srážím DPP celou.
      Děkuji moc, paní Renato. Zrovna dnes přišla odpověď od právníka a ztotožňují se s odpovědí z EK, jen usnesení musí být doslova na přikázání jiné peněžité pohledávky. Nám bylo doručeno usnesení na mzdu, takže píši ex, že je uzavřena DoPP. Moc vám děkuji za vaši reakci a přeji pěkný den jo Spíše jsem překvapena reakcí z-ců, když je upozorním, že celá odměna z dohody bude poukázána na srážku exekuce, tak jen přikývnou a vůbec neprotestují, že budou bez peněz ... ? přijde mi to, že dohoda nebude jejich jediným příjmem ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).