Hlavní navigace

očr

  • (neregistrovaný) 80.95.102.---

    25. 9. 2014 9:55

    Dobrý den,

    podmínkou pro ošetřování člena rodiny je společná domácnost?
    Jak je to prosím s rodiči, o které pečuji a nežiju s nima?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 25. 9. 2014 10:00

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: očr
      § 39
      (1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

      a) ošetřování

      1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
      2. jiného člena domácnosti29), jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

      b) péče o dítě mladší 10 let, protože

      1. školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události,
      2. dítě nemůže být pro nařízenou karanténu v péči školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo docházet do školy, nebo
      3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

      (2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem. Pro účely tohoto zákona se v případě rozvodu manželství a svěření dítěte soudem do společné nebo do střídavé výchovy30) obou rodičů za domácnost považuje domácnost každého z těchto rodičů.

    • 25. 9. 2014 10:05

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: očr
      Pokud s rodiči nežijete ve společné domácnosti, pak nemáte nárok na ošetřovné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).