Hlavní navigace

Výpověd §52a

  • (neregistrovaný) 81.162.192.---

    29. 9. 2014 10:41

    Dobrý den
    prosím o radu
    zaměstnavatel ukončuje činnost k 30.9.2014, má pouze jednu zaměstnankyni, která je v prac.neschopn., poté nastupuje v lednu 2015 na mateřskou.
    Je správný postup?
    - dnes dá výpověd dle §52a, běží výpov.lhůta 2 měsíce, tj.do 30.11.2014, pak zaplatí odstupné + proplatí nevyčerp.dovolenou.
    Co bude u zaměstnankyně, která bude během ledna nastupovat na MD? Zaměstnavatel už nebude existovat, komu podá žádost o MD a z čeho se bude počítat?
    děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 9. 2014 10:58

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: výpověd §52a
      Domnívám se, že by bylo vhodné, aby zaměstnavatel před ukončením PP zaměstnankyni připravil přílohu k žádosti, aby pak neměla problémy s dokládáním.

    • 29. 9. 2014 11:08

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: výpověd §52a
      Taky si myslím. Rozhodné období bude prosinec 2013 až listopad 2014, takže by to neměl být problém.

    • 29. 9. 2014 11:26

      petit (neregistrovaný) 81.162.192.---

      Re: výpověd §52a
      děkuji za radu, jinak je postup správný? Ve výpovědní lhůtě jí běží nemocenská, takže od zaměstnavatele na nic v této době nemá nárok, až následně proplac.dovolené a odstupné.
      Díky moc

    • 29. 9. 2014 11:31

      Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re: výpověd §52a
      Ano. Úplně nejlepší by bylo, kdyby dostala výpověď už v červenci, aby se konec PP kryl s koncem zam-tele. Není mi moc jasné, jak neexistující zam-tel cosi vyplácí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).