Hlavní navigace

Taxi - auto není v OM

 • (neregistrovaný) 77.240.98.---

  30. 9. 2014 8:29

  Dobrý den, kamarád začal podnikat jako taxikář, pořídil si auto na úvěr. Nemá ho v obchodním majetku. Co je výhodnější mít nebo nemít? Pokud není v OM, tak si nemůže uplatnit do nákladů odpisy auta. Jediné co si může odečít, jsou účtenky za PHM, opravy vozu, silniční daň a telefon. Je to tak, nebo se mýlím? A říkal mi něco o náhradách za km, ale to se počítá u zaměstnanců, kteří na služební cestu jedou svým vozem nebo může i taxikáři. Co je tedy výhodnější mít auto v OM nebo ne? Prosím o radu zkušené

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 9. 2014 8:54

   Ondřej Drbal (neregistrovaný) 77.236.203.---

   Re: taxi - auto není v OM
   Když nemá auto v OM, tak si určitě nemůže odečíst ani účtenky za PHM ani opravy vozu. Maximálně tu silniční daň. No a pak právě tu základní náhradu za ujeté kilometry + spotřebu.

   Pokud je to dražší auto, tak bych doporučoval zařadit auto do OM, obzvláště, pokud je plátce PHM. Pokud je auto levné, tak se můžou vyplatit náhrady za ujeté kilometry za použití soukromého vozidla. Každopádně obecně odpovědět nelze, předpokládám, že kamarád vlastní kalkulačku, je schopen si předběžně určit, kolik km ročně ujede a vynásobit náhradami. Pak si spočítá, kolik by dostal do nákladů, kdyby měl auto v OM (pojištění, phm, předpokládané opravy, odpisy, servis, pneumatiky, ...) a zjistí, co je víc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).