Hlavní navigace

Zprostředkování obchodu

  • (neregistrovaný) 78.80.57.---

    2. 10. 2014 10:47

    Dobrý den, učím se DPH a narazila jsem na příklad, kde tomu nerozumím, moc prosím zkušenější o vysvětlení pro "méně chápající"

    Plátce CZ obdržel dne 19.7. fakturu od osoby povinné k dani (není registrovaná k dani) se sídlem na Slovensku ve výši 10.000,- Kč bez DPH za zprostředkování obchodu s náhradními díly na Slovensku.

    Rozumím tomu tak, že dodavatel je neplátce DPH, tudíž fakturuje bez DPH ... Plátce CZ uvede toto plnění mimo přiznání.

    Jenže ... v řešení je:
    Přijatá služba od osoby neusazené v tuzemsku, povinnost přiznat daň má příjemce plnění dle § 108

    Proč, prosím, musím přiznat daň, když službu poskytl neplátce ??

    Moc děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 10. 2014 10:52

      alli (neregistrovaný) 88.81.82.---

      Re: Zprostředkování obchodu
      ten neplátce by se měl v SR registrovat k DPH a sdělit odběrateli své DIČ a fakturovat v režimu reverse charge
      na odvod DPH má nárok ČR, proto je v §108 odst. 1 písm. c) bod 1. ZDPH uvedeno, že příjemce služby je povinen odvést DPH na výstupu a má nárok na odpočet, pokud plnění použije pro ek. činnost

    • 2. 10. 2014 11:06

      VJ (neregistrovaný) 78.80.57.---

      Re: Zprostředkování obchodu
      Já se moc omlouvám, ale stále tomu nerozumím.

      Když by SK byl plátce, faktura by byla bez DPH s tím, že CZ plátce odvede na ř. 5 a uplatní na ř. 43.

      Když je SK je neplátce, místem plnění je SK ... a pak už nevím

    • 2. 10. 2014 11:10

      alli (neregistrovaný) 88.81.82.---

      Re: Zprostředkování obchodu
      místem plnění je u služeb dle §9 odst. 1 vždy ČR (ať už je slov. podnikatel plátce nebo ne)
      Slovák se má správně dle §7a slov. ZDPH zaregistrovat k DPH v SR

    • 2. 10. 2014 11:14

      VJ (neregistrovaný) 78.80.57.---

      Re: Zprostředkování obchodu
      Moc děkuju za trpělivost a hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).