Hlavní navigace

SP a ZP při přerušení podnikání

• (neregistrovaný) 90.179.203.---

5. 10. 2014 12:17

Mám ŽL na průvodcovskou činnost, kterou provozuji jen cca 4 měsíce v roce, takže na dobu od května do září obnovím ŽL a od října pak činnost přeruším.
    Po podání přiznání k DPFO a Přehledů pro SP a ZP mi SSZ a ZP si vypočítám doplatek plateb za aktuální rok a zároveň zálohy na další kalendářní rok.
    Otázka : Musím předepsané zálohy platit i za období/v období, kdy mám v daném roce ŽL již opět přerušený? Nebo se zaplacené zálohy " vyúčtují" až při podání Přehledů v následujícím roce?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 5. 10. 2014 12:40

Pavla S. (neregistrovaný) 90.179.203.---

Re: SP a ZP při přerušení podnikání
      Ještě doplňuji, že v ostatních měsících roku nevykonávám žádnou činnost, ani nejsem zaměstnaná.

• 5. 10. 2014 12:59

.

Re: SP a ZP při přerušení podnikání
      Po dobu přerušení živnosti, pokud máte toto přerušení včas nahlášené na své zdravotní pojišťovně a příslušné OSSZ, neplatíte zálohy na zdravotní pojištění, ani zálohy na sociální pojištění. Pokud byste podnikala po část měsíce, nebo i jeden den v měsíci, tak za tento měsíc zálohy na pojištění platíte.
      U své zdravotní pojišťovny byste měla být (pokud nespadáte do kategorie plátců, za které platí zdravotní pojištění stát) po tuto dobu nahlášena jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit minimální částku pojištění. Zdravotní pojištění, které platí OBZP, se nezúčtovává.
      Př.: podnikání od 1.5.2014 do 2.10.2014, platíte zálohy za měsíce květen až říjen 2014. Zálohy vyúčtujete v Přehledu, který budete podávat na začátku roku 2015.
      Bez podnikání jako OBZP 1.1.2014 - 30.4.2014 a 3.10.2014 - 31.12.2014, platíte zdravotní pojištění leden - duben 2014 a listopad - prosinec 2014.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).