Hlavní navigace

poskytnutí ubytování -danění org.

  • (neregistrovaný) 195.39.8.---

    6. 10. 2014 16:04

    Prosím o radu, kde najdu v zákoně o daních jak postupovat při poskytnutí ubytování pro zaměstnance zaměstnavatelem. Nějak sem se v těch § zamotala. Pokud by bylo možné napsat zda si zaměstnavatel může uplatnit daňově třeba náklad 35.000,-- za nájem.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 7. 10. 2014 8:29

      jinka (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: poskytnutí ubytování -danění org.
      Jaké ubytování ?
      A/Zaměstnavatel může náklady spojené se zabezpečováním přechodného ubytování zahrnout do daňových výdajů v rozsahu dohodnutém v kolektivní, v pracovní či jiné smlouvě nebo stanovené ve vnitřním předpisu zaměstnavatele . Obec přechodného ubytování nemůže být shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště.
      U zaměstnance je nepeněžní plnění poskytnuté zaměstnavatelem ve formě přechodného ubytování osvobozeno od daně z příjmů maximálně v hodnotě 3 500 Kč měsíčně. Nepeněžní příspěvek přesahující tento limit a peněžní příspěvky jsou zdanitelným příjmem.
      B/ Zaměstnavatel může náklady vynaložené na příspěvky na bydlení zaměstnance (v rodinném domě, vlastním bytě, družstevním či pronajatém bytě) zahrnout do daňových výdajů v rozsahu, v jakém právo zaměstnance na tento příspěvek vyplývá z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele, z pracovní nebo jiné smlouvy.
      (§ 24 odst. 2 písm. j) bod 5 ZDP)
      Příspěvek na bydlení v peněžní i nepeněžní formě (kromě nepeněžního příspěvku na přechodné ubytování - viz § 6 odst. 9 písm. i) ZDP), je na straně zaměstnance zdanitelný příjem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).