Hlavní navigace

ukončení podnikání - PROSÍM

  • (neregistrovaný) 90.179.7.---

    9. 10. 2014 16:27

    Dobrý den,
    jsem živnostník, vede daňovou evidenci a jsem plátce DPH.
    Už jsem v důchodu.
    Chtěl bych ukončit podnikání. Mám vůz z 5/2010, který je už díky mimořádným odpisům odepsán. DPH jsem si z něj nárokoval.
    Musím ještě vracet DPH???

    A jak je to se zásobami??? Mám na skladě staré zásoby, které už jsou nepoužitelné. Jsou staré 10-15 let a v současné době se už nedají do žádného stroje použít.
    Mohu je nějak vyřadit??? Zrušit???
    Nebo mohu celý sklad prodat za nějakou smluvní cenu známému???

    A jak je to u pohledávek, které jsou staré a promlčené. Mám asi 80 tis. v pohledávkách do roku 2010. Musím je dodaňovat?? Mohu si nechat vrátit DPH, když jsem je nedostal uhrazeny???

    Poraďte mi, prosím.
    Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 9. 10. 2014 18:03

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: ukončení podnikání - PROSÍM
      Dobrý den,
      1) auto - ano musíte odvést DPH při ukončení činnosti, ale jen z ceny, za kterou byste dnes vůz mohl koupit viz § 36/6/a ZDPH.
      2) §23/8/b/2 ZDP..tedy dodanit zásoby a nebo je před ukončením podnikání prodat nespojené osobě za symbolickou cenu ( pokud jsou opravdu víceméně neprodejné)
      3) pohledávky stejný § jako u zásob, ano , musí se dodanit ale zároveň, pokud máte i neuhrazené závazky, o jejich výši si zase základ daně můžete snížit......
      4) vrácení DPH nevím.... nesetkala jsem se s tímto případem

      http://portal.pohoda.cz/pro-podnikatele/uz-podnikam/preruseni-ci-zruseni-zivnosti/
      http://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/dph/musim-vratit-dph-po-zruseni-registrace/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).