Hlavní navigace

odpovědnost za účetnictví

  • (neregistrovaný) 89.177.100.---

    9. 10. 2014 18:20

    Dobrý den, vedu jako osvč účetnictví velké společnosti a.s.
    Nyní je firma na pokraji bankrotu a začínají se tam dělat věci se kterými nesouhlasím. Již jsem podala ukončení spolupráce, ale mám tam několik měsíců lhůtu výpovědní. Nyní po mě chtějí abych účtovala stavy zásob o kterých vím že jsou zkreslené a i v podkladech jsou velké nesrovnalosti okem patrné. Odmítla jsem toho zaúčovat. Zajímá mě, mám za to odpovědnost? když mi dá někdo podklad a já to zaúčuji? když jde o krácení daně byla bych za to popotahovaná?
    Případně je možné na základě písemného pokynu od vedení na jejich odpovědnost toto účtovat?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2014 9:23

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: odpovědnost za účetnictví
      Jak máte postavenou smlouvu mezi a.s. a Vámi.
      Není možné skutečně ukončit spolupráci na základě těchto skutečností?
      Zřejmě bych se obrátila na právníka, aby zjistil, zda nemůžete nějak vhodně spolupráci přece jn ukončit dříve.
      Se spoluúčastí při zkrácení daně bych byla opatrná, navíc jste OSVČ, nikdo Vás nemůže nutit účtovat o věcech, které jsou pod hranou zákona.
      To není jen o zkrácení daně,ale i zkreslování stavu účetnictví.

    • 10. 10. 2014 11:39

      1234a (neregistrovaný) 185.16.181.---

      Re: odpovědnost za účetnictví
      z. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník - zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění (§254 TrZ), kde z odstavce 1 vyplývá mimo jiné, že kdo uvede v účetních knihách, zápisech nebo jiných dokladech sloužících k přehledu o stavu hospodaření a majetku nebo k jejich kontrole nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje, nebo kdo takové účetní knihy, zápisy nebo jiné doklady změní, zničí, poškodí, učiní neupotřebitelnými nebo zatají, a ohrozí tak majetková práva jiného nebo včasné a řádné vyměření daně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

      Dále je v § 254 odst. 3 TrZ uvedeno, že odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li tímto činem na cizím majetku značnou škodu a v odst. 4 odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li tímto činem na cizím majetku škodu velkého rozsahu.

      V § 367 TrZ - Nepřekažení trestného činu – je uvedeno, že kdo se hodnověrným způsobem dozví, že jiný připravuje nebo páchá trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby podle § 240 odst. 3 a spáchání nebo dokončení takového trestného činu nepřekazí, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta; stanoví-li tento zákon na některý z těchto trestných činů trest mírnější, bude potrestán oním trestem mírnějším.

      Pachatelem tohoto trestného činu může být nejen statutární orgán nebo člen statutárního orgánu právnické osoby, ale i jejich zaměstnanec, např. fyzická osoba, která má přístup k účetním knihám, zápisům nebo jiným dokladům sloužícím k přehledu o stavu hospodaření a majetku nebo k jejich kontrole a která vykonává určitou funkci nebo je v takovém postavení, že je odpovědná za vedení, správnost a úplnost účetních knih, zápisů a jiných dokladů.

    • 10. 10. 2014 11:42

      1234a (neregistrovaný) 185.16.181.---

      Re: odpovědnost za účetnictví
      ještě koukněte na Zákon 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. podle §2 odst.1 písm. e je povinou osobou i účetní. takže jestli dochází např. i k bezdúvodným převodům majetku apod.....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).