Hlavní navigace

Vice propustek v 1den

• (neregistrovaný) 109.224.71.---

12. 10. 2014 19:39

Dobrý den.
    Paní mi donesla 2 propustky. Z toho na jedné byly 2 razitka. Je jedno kolk je razítek na propustce?
    A další otázka.
    Můj nadřízený mi řekl, že uzná 4hodiny. Paní trvá na 6 hodinách.
    Pracujeme na 3směnný provoz. Chci se ujistit jestli je nadřízený v právu. ( což si myslím že je). Děkuji za Váš čas u čtení jak otázek tak odpovědí. Děkuji moc :-)))

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 10. 2014 19:54

xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

Re: vice propustek v 1den
      NV č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci
      Vyšetření nebo ošetření
      a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
      b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

Je jedno, jestli je na propustce jedno razítko nebo několik.
      Zřejmě byla u více lékařů.
      Zaměstnavatel když nechce zaplatit v takovém případě skutečně zameškanou dobu (předpokládám, že zaměstnanec strávil 6 hodin mimo pracoviště), musí
      postupovat podle vyhlášky a nemůže stanovit náhodně počet hodin.

Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil?

Bylo toto zařízení nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout?

Bylo vyšetření nebo ošetření možné provést mimo pracovní dobu?

Podle odpovědí na otázky má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy v rozsahu, který vyplyne z odpovědí.

• 12. 10. 2014 20:30

dragonlady81 (neregistrovaný) 109.224.71.---

>>Dobrý den.
      >>Paní mi donesla 2 propustky. Z toho na jedné byly 2
      >>razitka. Je jedno kolk je razítek na propustce?
      >>A další otázka.
      >>Můj nadřízený mi řekl, že uzná 4hodiny. Paní trvá na
      >>6
      >>hodinách.
      >>Pracujeme na 3směnný provoz. Chci se ujistit jestli
      >>je
      >>nadřízený v právu. ( což si myslím že je). Děkuji za
      >>Váš čas u čtení jak otázek tak odpovědí. Děkuji moc
      >>:-)))

>Zaměstnavatel když nechce zaplatit v takovém případě
      >skutečně zameškanou dobu (předpokládám, že zaměstnanec
      >strávil 6 hodin mimo pracoviště), musí
      >postupovat podle vyhlášky a nemůže stanovit náhodně
      >počet hodin.
      >
      >Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve
      >zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke
      >zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil?
      >
      >Bylo toto zařízení nejblíže bydlišti nebo pracovišti
      >zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči
      >poskytnout?
      >
      >Bylo vyšetření nebo ošetření možné provést mimo
      >pracovní dobu?
      >
      >Podle odpovědí na otázky má zaměstnanec nárok na
      >náhradu mzdy v rozsahu, který vyplyne z odpovědí.
      Děkuji za odpověď.

• 12. 10. 2014 20:38

>>Zaměstnavatel když nechce zaplatit v takovém případě
      >>skutečně zameškanou dobu (předpokládám, že
      >>zaměstnanec
      >>strávil 6 hodin mimo pracoviště), musí
      >>postupovat podle vyhlášky a nemůže stanovit náhodně
      >>počet hodin.
      >>
      >>Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve
      >>zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu
      >>ke
      >>zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil?
      >>
      >>Bylo toto zařízení nejblíže bydlišti nebo pracovišti
      >>zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči
      >>poskytnout?
      >>
      >>Bylo vyšetření nebo ošetření možné provést mimo
      >>pracovní dobu?
      >>
      >>Podle odpovědí na otázky má zaměstnanec nárok na
      >>náhradu mzdy v rozsahu, který vyplyne z odpovědí.

Paní byla mimo pracovní poměr 7,5hod. Na propustách nejsou časy lékařů. Byla u zubaře, praktického a gynekologického lékaře. Takže jestli bylo ošetření možné provést mimo pracovní dobu asi ano. ( 3směnný provoz ). Takže to asi nechám na nadřízeném :-) každopádně moc děkuji za odpověd'
      >Děkuji za odpověď.

• 13. 10. 2014 9:49

A už jste si zjistila, jestli bylo možné ošetření provést mimo pracovní dobu?
      Jinak např. u nás by za 7,5 hodiny nestihla 3 lékaře ani náhodou s ohledem na umístění lékařů (každý jinde) a s čekací dobou i v případě objednání.

• 13. 10. 2014 10:06

all (neregistrovaný) 46.227.168.---

Však ale proplácí lékaře neblíže bydllišti nebo pracovišti, to že chodí k jinému je její problém. A zubař, praktický a gynekolog předpokládám nejsou natolik specializovaná pracoviště, že by musela jen k jednomu určitému, např. gama nůž a pod.

• 13. 10. 2014 10:15

Situace která je např. u nás:nejblíže pracovišti to je, odpolední ordinace sporadicky a čekací doba min. 1/2 hodiny i při objednání. Gynekolog ani zubař sice nejsou specializovaná pracoviště, ale také jsou natolik plná, že při shánění lékaře, který by si vás zaevidoval zjistíte, že mají plno a horkotěžko hledáte volného. Třeba u vás je lékařů dost.
      Neposuzovala jsem situaci konkrétní osoby, jenom jsem upozornila, že je to skutečně individuální a ne podle šablony kterou si zaměstnavatel stanoví, v tomto případě 4 hodiny.

• 13. 10. 2014 10:22

Ano, to s vámi souhlasím, jen jsem chtěla doplnit, že může být blíže bydlišti nebo pracovišti jiný zubař, který třeba nemá tak plno a lze zaměstnanci tedy počítat i méně hodin.
      Ovšem má zkušenost je taková, že pokud se někdo objednává na pravidelnou preventivní prohlídku k zubaři, což je cca za půl roku, tak lze objednat i na odpoledne. Něco jiného je bolestivý případ, samozřejmě.

• 13. 10. 2014 10:39

RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

podle mého, pokud nadřízený rozhodl, že "uzná" 4 hodiny na návštěvu 3 lékařů, pak asi dlouho nebyl u lékaře a někdy bych mu to přála. Příště mu zaměstnankyně půjde 1 den na 2 hodiny k praktickému, 2.den na 2 hodiny ke gynekologovi, 3.den na 2 hodiny k zubaři, 4.den na oční, 5.den s dítětem... Nebude mít snahu kumulovat lékaře. Také dávám přednost vyřídit lékaře všechny pokud možno v 1 den. A co se týče zubařů - osobně jsem ráda, že nějakého mám a kdybych měla v pracovní době shánět jiného...(protože kdy jindy než v pracovní době...?)jenom proto, že by mohl být o kousek blíž.

• 13. 10. 2014 10:58

No tak se s ní zaměstnavatel brzy rozloučí. Protože ta zrůdnost, že náhradu za lékaře platí zaměstnavatel je opravdu docela velká. A zaměstnanec, který by toho navíc zneužíval, ten u zaměstnavatele moc oblíbený nebude. Ona jsou pracovní místa, kde ten člověk moc nechybí, nebo si práci musí udělat stejně, ale i taková, kde se musí shánět náhrada a to je pak někdy mazec. Většinou ale pokud je rozumný zaměstnanec i zaměstnavatel, tak se dohodnout dát.

• 12. 10. 2014 19:55

Kara (neregistrovaný) 79.127.229.---

"Propustka" je jakási vnitropodniková "potvrzenka" o tom, že ten zaměstnanec byl u lékaře. Zkrátka měla byste mít potvrzeno od kdy do kdy u kterého lékaře byl a jestli toto je na 1 formuláři nebo na dvou, je úplně jedno. Co se týká doby, tak má nárok na volno s náhradou mzdy na dobu nezbytně nutnou na ošetření nebo vyšetření, nebylo -li možné mimo pracovní dobu. Doba nezbytně nutná je tedy u každého jiná. Přečtěte si přílohu k Nařízení vlády 590/2006 o důležitých překážkách.

• 12. 10. 2014 20:07

ssar (neregistrovaný) 93.89.144.---

Dobrý den, u nás to funguje tak, že zaměstnanci pracují na 8 hodin a já jim na celý den uznám 2 propustky.(2 razítka). Tak 4 hod na jednoho doktora.

• 12. 10. 2014 20:26

Děkuji za odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).