Hlavní navigace

Návod k DAP 2013 vrácení slevy důchodci

• (neregistrovaný) 89.103.130.---

14. 10. 2014 19:36

Návod jsem použila pro tento případ: Poplatník byl plátcem solidární daně, měl povinnost podat za rok 2013 DAP. K 1.1.2013 pobíral důchod, slevu si neuplatnil, nyní uplatňuje dodatečným DAP. Dotaz na postup byl na FÚ v místě bydliště poplatníka.

Zdroj návodu: Pracovnice FÚ "navigovala" při vyplnění elektronického formuláře. Text - důvod pro dodatečné přiznání - nadiktovala.Tento postup prý budou akceptovat všechny FÚ. Používám jen formulář EPO, byla jsem upozorněna, že není aktualizovaný, takže např. přeplatek musíte doplnit - nenačítá se. Když nevyplníte oddíl 7, program Vás upozorňuje na údajnou chybu. Příloha s textem se automaticky načte do seznamu příloh (Přílohy DAP). Jak napíšete text do obdélníku, v řádku Důvody pro podání ... se objeví číslo 1.

Návod:
    - Formulář EPO - Po zatržení druhu DAP jako dodatečné se zobrazí prázdný obdélník s textem Důvody pro podání dodatečného DAP: TAM JE NUTNÉ UVÉST TEXT:"V řádném daňovém přiznání jsem si neuplatnil/a slevu na poplatníka podle § 35 ba odst. 1 písm.a)."
    - V dodatečném DAP jsou oddíly 1-4 vyplněny stejně jako v řádném DAP.
    - V oddílu 5 zatrhnout, že jste poživatel staobního důchodu a doplnit částku 24.840 Kč - jinak by tam zůstala nula.
    - V oddílu 6 na ř. 78 bude daň z řádného DAP, na ř. 79 nově vypočtená daň z ř. 74. Na ř. 80 se načte s mínusem sleva na poplatníka (výše dle zaplacené daně max. 24.840 Kč).
    - Částku z ř. 80 doplníte do žádosti o vrácení přeplatku.
    - Oddíl 7 finanční úřad nezajímá, neuvádí se tam žádné částky. Pokud jako den zjištění důvodu pro podání DAP uvedete např. 10.10.2014, do 1 měsíce máte povinnost dodatečné DAP podat. Lhůta k vrácení přeplatku běží od 1.12.2014.

DAP BYLO TÍMTO ZPŮSOBEM DNES 14.10.2014 PODÁNO A "PROŠLO" BEZ PŘIPOMÍNEK KONTROLOU PODATELNY (a nejednalo se o FÚ, který návod dával).

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 10. 2014 20:30

Hanna (neregistrovaný) 81.19.1.---

Re: Návod k DAP 2013 vrácení slevy důcho
      Děkuji a může stejně postupovat i důchodce, který za rok 2013 podepsal prohlášení, uplatnil slevu, ta mu nebyla přiznána ale zaměstnavatel za něj podal RZ? Může tímto DAP FÚ požádat o vrácení peněz na účet nebo musí postupovat jinak? Daňové přiznání za něj podle mě totiž tím RZ již podal zaměstnavatel.

• 14. 10. 2014 20:51

.

Ne, tak to s tím RZ není. Roční zúčtování daní zpracovává zaměstnavatel a nikam se dál již nepodává. Není to ve smyslu, že roční zúčtování daní u zaměstnavatele = přiznání k dani z příjmu fyzických osob.

Osobně bych zaměstnanci-důchodci doporučila spíš požádat zaměstnavatele o vystavení Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2013 (s vyznačením výsledku RZ). S tím, že by si důchodce následně sám zpracoval a podal řádné přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2013.

• 14. 10. 2014 21:08

Děkuji za odpověď, ale já to asi napsala špatně měla jsem na mysli, že zaměstnavatel za něj podal - Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků za rok 2013 tedy nikoliv RZ. Jak má v takovém případě postupovat zaměstnance-důchodce?
      Podá si sám nějaké dodatečné přiznání?

• 14. 10. 2014 21:32

.

Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti podává zaměstnavatel sám za sebe, jako plátce daně. Je to vlastně tabulku, kde firma uvede informace pro FÚ (kolik na daních z mezd srazila zaměstnancům, kolik z toho odvedla na účet FÚ, plus další informace). Jednotlivých zaměstnanců se to netýká.

Takže mé doporučení je stále stejné a to, aby si důchodce sám zpracoval a podal řádné daňové přiznání. Dodatečné přiznání by to bylo v případě, pokud by si sám již řádné daňové přiznání podal. S důrazem na to "sám", ne jeho zaměstnavatel.

• 14. 10. 2014 21:49

Děkuji moc za vysvětlení a ochotu

• 24. 10. 2014 8:09

Jara 58 (neregistrovaný) 2001:67c:1222:----:----:----:----:----

>Návod jsem použila pro tento případ: Poplatník byl
      >plátcem solidární daně, měl povinnost podat za rok 2013
      >DAP. K 1.1.2013 pobíral důchod, slevu si neuplatnil,
      >nyní uplatňuje dodatečným DAP. Dotaz na postup byl na FÚ
      >v místě bydliště poplatníka.
      >

>Návod:
      >- Formulář EPO - Po zatržení druhu DAP jako dodatečné
      >se zobrazí prázdný obdélník s textem Důvody pro podání
      >dodatečného DAP: TAM JE NUTNÉ UVÉST TEXT:"V řádném
      >daňovém přiznání jsem si neuplatnil/a slevu na poplatníka
      >podle § 35 ba odst. 1 písm.a)."
      >- V dodatečném DAP jsou oddíly 1-4 vyplněny stejně
      >jako v řádném DAP.
      >- V oddílu 5 zatrhnout, že jste poživatel staobního
      >důchodu a doplnit částku 24.840 Kč - jinak by tam
      >zůstala nula.
      >- V oddílu 6 na ř. 78 bude daň z řádného DAP, na ř. 79
      >nově vypočtená daň z ř. 74. Na ř. 80 se načte s
      >mínusem sleva na poplatníka (výše dle zaplacené daně max.
      >24.840 Kč).
      >- Částku z ř. 80 doplníte do žádosti o vrácení
      >přeplatku.
      >- Oddíl 7 finanční úřad nezajímá, neuvádí se tam žádné
      >částky. Pokud jako den zjištění důvodu pro podání DAP
      >uvedete např. 10.10.2014, do 1 měsíce máte povinnost
      >dodatečné DAP podat. Lhůta k vrácení přeplatku běží od
      >1.12.2014.
      >
      >DAP BYLO TÍMTO ZPŮSOBEM DNES 14.10.2014 PODÁNO A
      >"PROŠLO" BEZ PŘIPOMÍNEK KONTROLOU PODATELNY (a nejednalo se
      >o FÚ, který návod dával).
      >
      >
      Dobrý den, mám prosbu o radu, jsem pracující důchodce a k tomu vedlejší OSVČ, takže si podávám daňové přiznání sám, v březnu jsem pochopitelně slevu na poplatníka nesrazil, při výpočtu daně jsem měl přeplatek na dani, který mě FÚ vrátil, nyní když do formuláře EPO (dodatečné DAP) zadám vše znovu dle původního DAP a přidám slevu na dani tak mě to spočítá přeplatek za slevu na dani a plus přeplatek již vrácený. Nevíte jak toto vyřešit? Děkuji předem za odpověď

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).