Hlavní navigace

MVZ u zdravotní pojišťovny

• (neregistrovaný) 62.77.95.---

22. 10. 2014 12:50

Dobrý den,
    Četla jsem dotaz od paní Pajink11 a měla bych prosbu jestli by jste mi někdo nemohl vysvětlit postup MVZ zdravotní pojišťovny u nemoci.
    Poprvé jsme měla nemoc u zaměstnance (mám pouze dva zaměstnance).
    Zaměstnanec byl nemocný od 22.9.2014 do 26.9.2014.
    Mezi tím měl 5 dní dovolené. Jeho minimální mzda 8500,- Kč dovolená mu činila 2260,- a odměna 735,-Kč. Tudíž VZ byl 7654,- Kč. Chápu to dobře že u tohoto případu se MVZ nevztahuje. Nepochopila jsem jak zaměstnanec může vzniknou MVZ když ještě zbývající dny chodí do práce.
    Moc děkuji za vysvětlení.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 22. 10. 2014 13:24

jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

Re: MVZ u zdravotní pojišťovny
      Probllém je v tom, že ZP se odvádí za kalendářní dny, nikoliv za pracovní dny. Takže když má v měsíci nemoc (budeme se bavit pouze o nemoci), musíte spočítat kolik kalendářních dnů nemoc v daném měsíci trvala a odečíst od celkového počru kalendářních dní v měsíci. A poměrnou části spočítat MVZ. Vezmeme váš případ, zaměstnanec měl 5 k. dnů nemoci. Měsíc září měl 30 k.dní mínus 5 dní nemoci = 25 k. dní.
      8 500 (min. mzda) : 30 (počet k. dnů v měsíci) x 25 ( počet k. dnů bez nemoci) = 7 084,-
      Váš zaměstnaec měl mít MVZ za měsíc září alespoň 7 084,-Kč, pokud by nebyl, musela byste provést dopočet (pokud za něj na ZP není plátcem stát). Chápete?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).