Hlavní navigace

Kontrola OSSZ_nedoplatek pojistného

  • (neregistrovaný)

    23. 10. 2014 9:43

    Dobrý den, mám prosím dotaz - nahlásila se do firmy kontrola OSSZ na dny 16.-17.9., kontrola proběhla a řekly, že všechno nestihly, že přijdou ještě a byl domluven další termín za měsíc v říjnu. Kontrola vyčíslila nedoplatek na neodvedeném pojistném za dohodu o PP, bude z částky VZ 21.000,- Kč (splatnost 20.7.2014) bohužel jsem to nezjistila, odvedlo se pojistné jen zdravotní a nikoliv SP. Učím se od ledna 2014 v novém SW, drahá chyba :-( teď už vím další věc, kde kontrolovat. V září jsem se dotazovala vedoucí OSSZ, zda mohu pojistné odvést ze zářijové mzdy, když ještě není protokol a kontrola stále trvá, zavolala mi, že je to problém a blablabla, tak jsem to nechala a až nyní při ukončení kontroly mi kontrolorka řekla, že lhůta pro odvod pojistného stále běží a i penále - tím, že je to můj vůbec první nedoplatek s penálem ve 20leté praxi, mi vůbec v září nedošlo, že běží i penále a tím dotazem jsem uškodila spíše sama sobě. Neměla jsem se ptát a rovnou srazit a odvést, pozdě bycha honit. Můj dotaz zní - když kontrola byla původně nahlášena na 16-17/9, je možné, že lhůta pro penále se stopne dnem zjištění ? asi ne :-( tím, že to kontrola "nestihla", natáhly lhůtu pro penále o další měsíc. Tak se ptám, zda alespoň tento měsíc bych "uhádala". Je naděje pak ve vyjádření k protokolu požádat o snížení či storno penále ? nemám s tím vůbec zkušenost, děkuji za vaše názory a přeji hezký den, jo

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 10. 2014 10:02

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: Kontrola OSSZ_nedoplatek pojistného
      viz ČSSZ
      "Jestliže nebylo pojistné zaplaceno ve stanovené lhůtě anebo bylo zaplaceno v nižší částce, než ve které mělo být zaplaceno, je plátce pojistného povinen platit penále.

      Penále činí 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá.

      Penále se neplatí: za dobu ode dne následujícího po dni vydání platebního výměru do dne předcházejícímu dni jeho vykonatelnosti, pokud dlužné pojistné bylo zaplaceno do dne vykonatelnosti platebního výměru,

      Plátce pojistného si v případě dlužného penále může požádat o jeho prominutí. Promíjení penále je upraveno v ustanovení § 104ch zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, dále ve vyhlášce Ministerstva práce
      a sociálních věcí č. 161/1998 Sb., o promíjení penále správami sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.

      Žádost o prominutí penále spolu s vyplněným „Prohlášením k žádosti o prominutí penále“ se podává vždy u příslušné OSSZ (PSSZ, MSSZ Brno). Na prominutí penále není právní nárok. O žádosti
      o prominutí penále mohou správy sociálního zabezpečení rozhodovat pouze za předpokladu plné úhrady dluhu na pojistném."

    • 23. 10. 2014 10:33

      jo (neregistrovaný)

      Re: Kontrola OSSZ_nedoplatek pojistného
      Děkuji, tím se jen potvrzuje to, že jsem se neměla ptát a srazit už v zářijové mzdě, holt jsem si naskočila :-( zajímalo by mne, jak je to v praxi s promíjením penále, zda má některá kolegyně zkušenost

    • 23. 10. 2014 10:45

      jo (neregistrovaný)

      Re: výpočet_nedoplatek pojistného
      dobrý den, můžete prosím se mnou zkontrolovat ?
      21.000 VZ *31,5% odvod SP z-tel+zec=6615 pojistné, které nebylo odvedeno, z toho 0,05% je 3,31*104 kal.dnů vychází mi 345,- Kč penále ??
      je to skutečně ono ? pakliže by se jednalo o tuto částku, pak už to neřeším, já viděla ty 3 měsíce a měla jsem hrůzu už jen ze slova penále :-(
      je to správný výpočet prosím ?

    • 23. 10. 2014 11:10

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: výpočet_nedoplatek pojistného
      Ano. Penále by mělo být 344 Kč, pokud dlužné pojistné bude
      104. den na bankovním účtu ČSSZ.
      Hezký den.

    • 23. 10. 2014 11:38

      jo (neregistrovaný)

      Re: Děkuji_nedoplatek pojistného
      Danielko, vy jste mi udělala takovou obrovskou radost, že ani nevíte jak velkou :-) zazmatkovala jsem a namísto, abych věcně sedla a zjistila si nejdříve to, co jste mi poslala vy, honily se mi hlavou tisícové částky za penále, mně se prostě zatmělo a nebyla jsem schopna rozumně uvažovat, takže ještě jednou moc děkuji a už se mi bude spát zase dobře :-) přeji vám krásný den jo :)

    • 23. 10. 2014 11:49

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: Děkuji_nedoplatek pojistného
      jo, děkuji. Nikdy nic není tak horké, jak to na první pohled vypadá.
      Nikdo není neomylný. Příště zachovat chladnou hlavu a v klidu vyřešit.
      A pro příští noci vám přeji už klidný spánek a krásné sny :)

    • 23. 10. 2014 12:57

      jo (neregistrovaný)

      Re: Děkuji_nedoplatek pojistného
      jste skvělá :-) mě v mém věku mě už tak nic moc nerozhází, ale tenhle první nedoplatek se mnou zamával tím spíše, že kontrolorka absolutně nepřipustila, že v praxi je to mnohdy úplně jinak, než si ona představuje a úpravu programu, kterou jsem požadovala, urgovala a k mé velké radosti dovyřídila po 2 letech !! tak na to mi řekla, že teď už to je houby platný. A já přitom měla radost, že jsem to dotáhla do konce, sice jsme s tím SW skončili, ale zase jinému to může prospět a asi i její jednání mě rozhodilo. Holt jsem se nezabalila do bubliny a nechala její energii dojít až ke mně. Moc děkuji a krásný den :)
      Přesto všechno jsem za tuto kontrolu vděčná, protože mám další novou zkušenost, kde mohou v novém SW nastat chyby a jak je odhlalovat včas :)

    • 23. 10. 2014 14:07

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: nedoplatek pojistného
      ... zazmatkovala jsem a namísto, abych věcně sedla a zjistila si nejdříve to, co jste mi poslala vy, honily se mi hlavou tisícové
      >>>částky za penále, mně se prostě zatmělo a nebyla jsem
      >>>schopna rozumně uvažovat, takže ještě jednou moc děkuji a už
      >>>se mi bude spát zase dobře :-) přeji vám krásný den
      >>>jo :)
      >>
      >>jo, děkuji. Nikdy nic není tak horké, jak to na
      >>první pohled vypadá. Nikdo není neomylný. Příště zachovat chladnou hlavu a v klidu vyřešit.
      >>A pro příští noci vám přeji už klidný spánek a krásné
      >>sny :)
      >jste skvělá :-) mě v mém věku mě už tak nic moc
      >nerozhází, ale tenhle první nedoplatek se mnou zamával tím
      >spíše, že kontrolorka absolutně nepřipustila, že v
      >praxi je to mnohdy úplně jinak, než si ona představuje a
      >úpravu programu, kterou jsem požadovala, urgovala a k
      >mé velké radosti dovyřídila po 2 letech !! tak na to
      >mi řekla, že teď už to je houby platný. A já přitom
      >měla radost, že jsem to dotáhla do konce, sice jsme s tím
      >SW skončili, ale zase jinému to může prospět a asi i
      >její jednání mě rozhodilo. Holt jsem se nezabalila do
      >bubliny a nechala její energii dojít až ke mně. Moc
      >děkuji a krásný den :)
      >Přesto všechno jsem za tuto kontrolu vděčná, protože
      >mám další novou zkušenost, kde mohou v novém SW nastat
      >chyby a jak je odhlalovat včas :)

      Programy jsou dobrými pomocníky, ale musí se jejich nastavení prověřovat a kontrolovat. Ne slepě jim důvěřovat, protože ne vždy je vše naprogramované dobře.
      Kontroloři jsou také jen lidi, kteří ne vždy mají pravdu, protože po vyjasnění okolností, může být i jinak, než jak to na první jejich pohled vypadá. Vůči kontrolám se mi osvědčily znalosti a zachovat klid, vstřícnoct a obhájit si dle platných zákonů daný postup.
      Hlavně se nenechat psyhicky rozhodit.
      S úsměvem a nadhledem jde všechno líp :)

    • 23. 10. 2014 14:21

      jo (neregistrovaný)

      Re: nedoplatek pojistného
      jj. nedůvěřuji slepě, ale tím, že SW je pro mne stále ještě "nový", neznám všechny vychytávky a kontrolní systémy, ale věřím, že ho časem také zvládnu, mějte se pěkně a děkuji za podporu :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).