Hlavní navigace

Nemoc v novem zamestnani

  • (neregistrovaný) 83.240.117.---

    3. 11. 2014 9:44

    Dobry den,
    prosim o radu, jsem zacatecnik - zamestnankyne nastoupila 6.10.2014 do prace a 14.10.2014 onemocnela, nemoc stale trva. Kdyz budu ted posilat prilohu k zadosti o nemocenske na OSSZ, co vyplnim do kolonek kalendarni mesic a zapocitatelny prijem, kdyz se jedna o ten stejny mesic? Hruba mzda je 18.000 Kc. A dalsi dotaz - je mozne ji zrusit prac.pomer ve zkus.dobe, kdyz je na nemocenske (pokud by trvala dlouho)? Pravdepodobne asi ne ze? Dekuji moc za rady. Pavlina

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 11. 2014 9:50

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Nemoc v novem zamestnani
      zákon o nemocenském pojištění
      5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým zaměstnání skončilo.

      zákoník práce § 66
      § 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
      (1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
      (2) Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být provedeno písemně; pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

    • 3. 11. 2014 9:52

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Nemoc v novem zamestnani
      Rozhodné období je 6.10. až 31.10., nemoc ve vyloučených dobách. PP lze zrušit od 15. dne nemoci.

    • 3. 11. 2014 10:00

      Pavlina.K (neregistrovaný) 83.240.117.---

      Re: Nemoc v novem zamestnani
      dekuji. a co se tyce toho zapocitatelneho prijmu, tak tam napisu pravdepodobny vydelek za toto obdobi? predpokladam, ze to rozpocitam dle kalendarnich dnu, tedy 18.000/31*26=15.097 Kc. je to tak? dekuji moc.

    • 3. 11. 2014 10:10

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Nemoc v novem zamestnani
      Je to víc než 7 kalendářních dnů, použijete skutečnost.

      18000/23*6

      Pravděpodobný DVZ se počítá 18000/30.

    • 4. 11. 2014 15:52

      Pavlina.K (neregistrovaný) 83.240.117.---

      Re: Nemoc v novem zamestnani
      dekuji, ale prvnimu vypoctu moc nerozumim.... kdyz uvedu rozhodne obdobi 6.-31.10., tak ten zapoc.prijem by mel odpovidat tomuto odpovidat ne? podle vypoctu by vyslo jen 4.696 Kc a to se mi zda nejake nelogicke... muzu jeste poprosit o dovysvetleni? dekuji moc.
      jinak jeste poznamka - tech 18.000 je hruba mzda za cely mesic.

    • 4. 11. 2014 15:53

      Pavlina.K (neregistrovaný) 83.240.117.---

      Re: Nemoc v novem zamestnani
      oprava: ...by mel odpovidat tomuto obdobi... :)

    • 5. 11. 2014 7:22

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Nemoc v novem zamestnani
      Nastoupila 6.10., onemocněla 14.10., RO 6.10. až 31.10 = 26 kalendářních dnů, 18 dnů ve vyloučených dobách, 26 - 18 = 8 dnů, kterými se bude dělit vyměřovací základ.

      Vyměřovací základ je hrubá mzda = 18000 / 23 * 6 = 4696, protže odpracovala 6 pracovních dnů.

      DVZ = 4696 / 8 = 587

      Kdyby onemocněla např. v 10.10., bylo by v děliteli číslo menší než 7, takže by se musel použít pravděpodobný DVZ, který je třicetina měsíčního příjmu = 18000 / 30 = 600

    • 5. 11. 2014 9:24

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Není zač.
      >>>>>>>>onemocnela,
      >>>>>>>>nemoc
      >>>>>>>>stale trva. Kdyz budu ted posilat prilohu k zadosti o
      >>>>>>>>nemocenske na OSSZ, co vyplnim do kolonek kalendarni
      >>>>>>>>mesic a zapocitatelny prijem, kdyz se jedna o ten
      >>>>>>>>stejny mesic? Hruba mzda je 18.000 Kc. A dalsi dotaz
      >>>>>>>>-
      >>>>>>>>je
      >>>>>>>>mozne ji zrusit prac.pomer ve zkus.dobe, kdyz je na
      >>>>>>>>nemocenske (pokud by trvala dlouho)? Pravdepodobne
      >>>>>>>>asi
      >>>>>>>>ne
      >>>>>>>>ze? Dekuji moc za rady. Pavlina
      >>>>>>>
      >>>>>>>Rozhodné období je 6.10. až 31.10., nemoc ve
      >>>>>>>vyloučených dobách. PP lze zrušit od 15. dne nemoci.
      >>>>>>
      >>>>>>dekuji. a co se tyce toho zapocitatelneho prijmu, tak
      >>>>>>tam napisu pravdepodobny vydelek za toto obdobi?
      >>>>>>predpokladam, ze to rozpocitam dle kalendarnich dnu,
      >>>>>>tedy
      >>>>>>18.000/31*26=15.097 Kc. je to tak? dekuji moc.
      >>>>>
      >>>>>Je to víc než 7 kalendářních dnů, použijete
      >>>>>skutečnost.
      >>>>>
      >>>>>18000/23*6
      >>>>>
      >>>>>Pravděpodobný DVZ se počítá 18000/30.
      >>>>
      >>>>dekuji, ale prvnimu vypoctu moc nerozumim.... kdyz
      >>>>uvedu rozhodne obdobi 6.-31.10., tak ten zapoc.prijem
      >>>>by
      >>>>mel odpovidat tomuto odpovidat ne? podle vypoctu by
      >>>>vyslo jen 4.696 Kc a to se mi zda nejake nelogicke...
      >>>>muzu jeste poprosit o dovysvetleni? dekuji moc.
      >>>>jinak jeste poznamka - tech 18.000 je hruba mzda za
      >>>>cely mesic.
      >>>
      >>>oprava: ...by mel odpovidat tomuto obdobi... :)
      >>
      >>Nastoupila 6.10., onemocněla 14.10., RO 6.10. až
      >>31.10
      >>= 26 kalendářních dnů, 18 dnů ve vyloučených dobách,
      >>26 - 18 = 8 dnů, kterými se bude dělit vyměřovací
      >>základ.
      >>
      >>Vyměřovací základ je hrubá mzda = 18000 / 23 * 6 =
      >>4696, protže odpracovala 6 pracovních dnů.
      >>
      >>DVZ = 4696 / 8 = 587
      >>
      >>Kdyby onemocněla např. v 10.10., bylo by v děliteli
      >>číslo menší než 7, takže by se musel použít
      >>pravděpodobný DVZ, který je třicetina měsíčního příjmu
      >>= 18000 /
      >>30 = 600
      >>
      >tak uz je to jasnejsi, dekuji moc :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).