Hlavní navigace

Platba v hotovosti

  • (neregistrovaný) 83.208.131.---

    17. 11. 2014 18:34

    Ještě prosím o radu, jak lze řešit tento problém. S.r.o. skupuje auta - osobní, nákladní, BUS.. a prodává je dál - vesměs Ukrajina, BL. Tito lidé jsou zvyklí obchodovat za hotové, jenže občas je problém s platbou v hotovosti do 350 tis. Pan podnikatel toto nechápe, a nejsem schopna mu to nijak vysvětlit. Jaký je možný postih za porušení?
    Je možné napsat, že 1 den byla zaplacena záloha 300 tis a 2. den doplaceno 250 tis. Připadne mi to zvrácené, ale nevím, jak z toho ven. Tito "autaři" spolu obchodují jen za hotové :-(
    Díky za názory

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 17. 11. 2014 19:53

      hani56 (neregistrovaný) 217.112.161.---

      Re: Platba v hotovosti
      taky to nemohu šéfům vysvětlit, tak si pak doklady napíšu sama dle účetních potřeb - na kontrole na FU já budu vysvětlovat né oni

    • 17. 11. 2014 20:55

      pett (neregistrovaný) 77.240.99.---

      Re: Platba v hotovosti
      Dobrý večer,
      Snížení limitu pro platby v hotovosti

      Novelou zákona číslo 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti, se snižuje limit pro platby v hotovosti z dosavadních 350.000 Kč na 270.000 Kč. Bude se vztahovat i na případy, kdy závazek zaplatit teprve vzniká, tedy na dary a půjčky. Zákon výslovně stanoví, že příjemce je povinen odmítnout hotovostní platbu nad nově stanovený limit. Novela je součástí zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti finančního trhu. Účinnost se předpokládá od 1. 12. 2014.

    • 18. 11. 2014 0:00

      Ondřej Drbal (neregistrovaný) 77.236.203.---

      Re: Platba v hotovosti
      A pokud tazatelku zajímají pokuty, tak pro FO jsou 10x nižší než pro PO...

      Vás zajímá PO, takže §6
      §6 (1) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že poruší povinnost provést platbu bezhotovostně, ačkoli jí tuto povinnost ukládá tento zákon.
      §6 (2) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že přijme hotovostní platbu, která byla provedena v rozporu s tímto zákonem.
      §6 (3) Za správní delikt podle odstavců 1 a 2 lze uložit pokutu do 5 000 000 Kč.

    • 18. 11. 2014 6:00

      Monika65 (neregistrovaný) 90.183.132.---

      Re: Platba v hotovosti
      >>>>Ještě prosím o radu, jak lze řešit tento problém.
      >>>>S.r.o. skupuje auta - osobní, nákladní, BUS.. a
      >>>>prodává je
      >>>>dál - vesměs Ukrajina, BL. Tito lidé jsou zvyklí
      >>>>obchodovat za hotové, jenže občas je problém s
      >>>>platbou
      >>>>v
      >>>>hotovosti do 350 tis. Pan podnikatel toto nechápe, a
      >>>>nejsem schopna mu to nijak vysvětlit. Jaký je možný
      >>>>postih za porušení?
      >>>>Je možné napsat, že 1 den byla zaplacena záloha 300
      >>>>tis a 2. den doplaceno 250 tis. Připadne mi to
      >>>>zvrácené,
      >>>>ale nevím, jak z toho ven. Tito "autaři" spolu
      >>>>obchodují jen za hotové :-(
      >>>>Díky za názory
      >>>taky to nemohu šéfům vysvětlit, tak si pak doklady
      >>>napíšu sama dle účetních potřeb - na kontrole na FU
      >>>já
      >>>budu vysvětlovat né oni
      >>Dobrý večer,
      >>Snížení limitu pro platby v hotovosti
      >>
      >>Novelou zákona číslo 254/2004 Sb., o omezení plateb v
      >>hotovosti, se snižuje limit pro platby v hotovosti z
      >>dosavadních 350.000 Kč na 270.000 Kč. Bude se
      >>vztahovat
      >>i na případy, kdy závazek zaplatit teprve vzniká,
      >>tedy
      >>na dary a půjčky. Zákon výslovně stanoví, že příjemce
      >>je povinen odmítnout hotovostní platbu nad nově
      >>stanovený limit. Novela je součástí zákona, kterým se
      >>mění
      >>některé zákony v oblasti finančního trhu. Účinnost se
      >>předpokládá od 1. 12. 2014.
      >
      >A pokud tazatelku zajímají pokuty, tak pro FO jsou 10x
      >nižší než pro PO...
      >
      >Vás zajímá PO, takže §6
      > §6 (1) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se
      >dopustí správního deliktu tím, že poruší povinnost
      >provést platbu bezhotovostně, ačkoli jí tuto povinnost
      >ukládá tento zákon.
      > §6 (2) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se
      >dopustí správního deliktu tím, že přijme hotovostní
      >platbu, která byla provedena v rozporu s tímto zákonem.
      > §6 (3) Za správní delikt podle odstavců 1 a 2 lze
      >uložit pokutu do 5 000 000 Kč.
      >
      Děkuji, toto sdělení bude asi nejúčinnější :-)
      >

    • 18. 11. 2014 6:00

      Monika65 (neregistrovaný) 90.183.132.---

      Re: Platba v hotovosti
      >>>>Ještě prosím o radu, jak lze řešit tento problém.
      >>>>S.r.o. skupuje auta - osobní, nákladní, BUS.. a
      >>>>prodává je
      >>>>dál - vesměs Ukrajina, BL. Tito lidé jsou zvyklí
      >>>>obchodovat za hotové, jenže občas je problém s
      >>>>platbou
      >>>>v
      >>>>hotovosti do 350 tis. Pan podnikatel toto nechápe, a
      >>>>nejsem schopna mu to nijak vysvětlit. Jaký je možný
      >>>>postih za porušení?
      >>>>Je možné napsat, že 1 den byla zaplacena záloha 300
      >>>>tis a 2. den doplaceno 250 tis. Připadne mi to
      >>>>zvrácené,
      >>>>ale nevím, jak z toho ven. Tito "autaři" spolu
      >>>>obchodují jen za hotové :-(
      >>>>Díky za názory
      >>>taky to nemohu šéfům vysvětlit, tak si pak doklady
      >>>napíšu sama dle účetních potřeb - na kontrole na FU
      >>>já
      >>>budu vysvětlovat né oni
      >>Dobrý večer,
      >>Snížení limitu pro platby v hotovosti
      >>
      >>Novelou zákona číslo 254/2004 Sb., o omezení plateb v
      >>hotovosti, se snižuje limit pro platby v hotovosti z
      >>dosavadních 350.000 Kč na 270.000 Kč. Bude se
      >>vztahovat
      >>i na případy, kdy závazek zaplatit teprve vzniká,
      >>tedy
      >>na dary a půjčky. Zákon výslovně stanoví, že příjemce
      >>je povinen odmítnout hotovostní platbu nad nově
      >>stanovený limit. Novela je součástí zákona, kterým se
      >>mění
      >>některé zákony v oblasti finančního trhu. Účinnost se
      >>předpokládá od 1. 12. 2014.
      >
      >A pokud tazatelku zajímají pokuty, tak pro FO jsou 10x
      >nižší než pro PO...
      >
      >Vás zajímá PO, takže §6
      > §6 (1) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se
      >dopustí správního deliktu tím, že poruší povinnost
      >provést platbu bezhotovostně, ačkoli jí tuto povinnost
      >ukládá tento zákon.
      > §6 (2) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se
      >dopustí správního deliktu tím, že přijme hotovostní
      >platbu, která byla provedena v rozporu s tímto zákonem.
      > §6 (3) Za správní delikt podle odstavců 1 a 2 lze
      >uložit pokutu do 5 000 000 Kč.
      >
      Děkuji, toto sdělení bude asi nejúčinnější :-)
      >

    • 18. 11. 2014 7:57

      Lenka F. (neregistrovaný) 90.178.39.---

      Re: Platba v hotovosti
      Také jsme toto řešili, zkuste se podívat na tento paragraf:
      § 3
      (1) Povinnost provést platbu bezhotovostně se vztahuje na platby prováděné
      a) navzájem mezi osobami s místem trvalého pobytu, místem pobytu nebo sídlem na území České republiky, pobočkami nebo organizačními složkami zahraničních osob zřízenými na území České republiky, nebo
      b) osobami s místem trvalého pobytu, místem pobytu nebo sídlem na území České republiky, pobočkami nebo organizačními složkami zahraničních osob zřízenými na území České republiky ve prospěch osob s místem pobytu nebo sídlem v zahraničí;
      přesahuje-li výše těchto plateb částku stanovenou tímto zákonem.
      -Pokud vám zaplatí hotově zákazník ze zahraničí, který zde nemá pobočku nebo organizační složku, neměl by být problém. Navíc je tady další věc-nevím, jestli bych prodala stroj neznámému Ukrajinci, Polákovi apod. a důvěřovala tomu, že mi od něj přijdou na účet v pořádku peníze.

    • 18. 11. 2014 12:13

      Monika65 (neregistrovaný) 90.183.132.---

      Re: Platba v hotovosti
      Jejda, moc děkuji. To je totiž přesně ten případ. Opravdu si nedokážu představit, jak by takový obchod fungoval bezhotovostně.
      Jedině jít s kupujícím do banky, udělat převod, ale kde máte jistotu, že za chvíli platbu nestornuje, nebo že má málo peněz na účtu a platba neprojde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).