Hlavní navigace

průměrná spotřeba PHM

• (neregistrovaný) 91.218.190.---

23. 11. 2014 20:38

Dobrý den, moc prosím o názory a zkušenosti s podobným problémem. Při kontrole knihy jízd se paní kontrolorce nezdá, že za rok 2013 mám o 0,6 l na 100 km vyšší spotřebu než je uvedeno v TP. Jedná se o 14 let staré auto. Existuje nějaká tolernce nebo jak to řešit? Myslím, že půl litru u tak starého auta, ještě když s tím jezdí pokaždé někdo jiný není tak strašný. Děkuji Dana.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 23. 11. 2014 21:57

v.e.n.d.y.

Re: průměrná spotřeba PHM
      Dejte si např. na Seznamu do vyhledávače "spotřeba pohonných hmot" a čtěte. Našla jsem hned druhý odkaz, část kopíruji.
      Ing. Karel Janoušek, Finanční ředitelství
      Průměrná spotřeba

Zákon o daních z příjmů již od roku 1995 neuvádí u firemních vozidel žádnou přímou vazbu mezi spotřebou pohonných hmot zahrnutou do daňových nákladů a průměrnou spotřebou PHM zjištěnou z technického průkazu vozidla. Přesto by skutečná průměrná spotřeba PHM vozidla zjištěná ze skutečně spotřebovaného množství PHM a kilometrů ujetých podle záznamu o provozu vozidla neměla převyšovat průměrnou spotřebu zjištěnou z technického průkazu tohoto vozidla. Pokud tomu tak bude, musí si být daňový subjekt vědom toho, že při daňové kontrole bude, s ohledem na ustanovení § 24 odst. 1 ZDP, zpravidla správcem daně vyzván k prokázání takovéto spotřeby vozidla. Důvodem vyšší spotřeby PHM nemohou být subjektivní důvody, jako např. že řidič je nezkušený, má tzv. těžkou nohu apod. Objektivním důvodem vyšší spotřeby však může být např. časté rozjíždění a zastavování vozidla z důvodu rozvozu zboží po obci, dlouhodobé používání vozidla v terénu, u speciálních automobilů a zvláštních vozidel trvalejší výkon práce na jednom místě apod.

• 26. 11. 2014 8:08

Dana* (neregistrovaný) 88.103.178.---

Re: průměrná spotřeba PHM
      Přeji hezký den. Tohle jsem četla i další věci tady na fóru a v zákonech :) Myslela jsem, jestli nemáte někdo zkušenosti z praxe. Daňový poradce mi řekl, že 0,6 l na 100 km smete každý ze stolu, tak uvidím. Jinak děkuji a přeji hezký den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).