Hlavní navigace

Podnikání v kosmetice

 • (neregistrovaný) 89.177.69.---

  28. 4. 2012 7:46

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat - manžel má dlouholeté vědomosti ohledně přírodní kosmetiky avšak nikoli oficiální vzdělání v tomto oboru a chtěli bychom si otevřít na výrobu kosmetiky živnost. Živnost je volná - ok, ale někde jsem se dočetla, že ten kdo je odpovědný za výrobu kosmetiky, musí mít na to i odpovídající vzdělání a praxi. Prosím o radu, případně vysvětlení, jak to v praxi funguje a jak lze splnit legislativní nařízení i bez odpovídajícího vzdělání. Také bych se chtěla zeptat, jestli je možné aby byla provozovna výroby kosmetiky v místě pobytu. a co je potřeba na zřízení provozovny. Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 5. 2012 10:57

   petr.cizek2 (neregistrovaný) 91.221.2.---

   Dobrý den,

   samotná živnost pro výrobu kosmetiky (nazývá se "Výroba chemických látek, vláken a přípravků a kosmetických prostředků") je živností volnou, ustanovení odpovědného zástupce pro zřízení této živnosti není třeba.

   Specifické povinnosti Vám však vzniknou při uvádění kosmetických výrobků do oběhu na trh. Pro tento účel je třeba provést zhodnocení bezpečnosti kosmetického prostředku pro zdraví fyzických osob, které může provádět pouze fyzická osoba, která má ukončené vysokoškolské vzdělání v oblasti lékařství, farmacie nebo chemie nebo v příbuzných oborech a zaměření na toxikologii a v rozsahu zkoušek stanoveném v § 29 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a v prováděcím předpise tohoto zákona. Oficiální seznam těchto osob neexistuje, ale můžete se obrátit například na Národní referenční centrum pro kosmetiku.

   Dále je třeba provést oznámení údajů vztahujících se ke kosmetickému prostředku Ministerstvu zdravotnictví před jeho prvním uvedením na trh. Toto oznámení provádí výrobce nebo dovozce po předchozí registraci v registračním systému KOPR. Podrobné informace jsou na internetové stránce Ministerstva zdravotnictví ČR.

   Všechny kosmetické přípravky, které budou po 11. 7. 2013 na trhu Evropské unie, musí být dále registrovány v evropském notifikačním portálu CPNP. Postup je jednotný v rámci celé EU. Notifikaci do CPNP je možno již provést (pokud provedete notifikaci do CPNP, nemusíte provádět notifikaci v KOPR). Manuál, včetně odkazů naleznete zde.

   Provozovnu pro výrobu kosmetiky je možné zřídit v místě bydliště za předpokladu, že prostory jsou pro tento účel zkolaudovány stavebním úřadem a vlastník objektu s takovým užíváním souhlasí. Pokud kolaudace není, je možné požádat na stavebním úřadě o změnu účelu užívání stavby, stavební úřad Vám současně sdělí, které podklady pro změnu stavby bude vyžadovat. Oznámení o zřízení provozovny se poté provádí na živnostenském úřadě.

   S pozdravem

   Petr Čížek
   ZalozFirmu.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).